bezár
 

gyerek

2023. 06. 18.
Képek és gondolatok az apaságról
A Szeretlek, apa! című kötet bemutatója
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kedd este került sor a Magvető Caféban a Szeretlek, apa! könyvbemutatójára. A könyvben harminc szerző ír az apasághoz való viszonyáról - közülük Egressy Zoltán, Hajdu B. István, Iglódi Csaba, Nyáry Krisztián és Szél Dávid vett részt a rendhagyó, elő-apák napi beszélgetésen.

A nemrég megjelent, Quentin Gréban belga illusztrátor festményeit tartalmazó nagyalakú könyv magyar kiadása azért is különleges, mert az eredeti szövegek közlése helyett a kiadó felkért harminc magyar szerzőt, hogy a képekhez lazán kapcsolódva osszák meg gondolataikat, érzéseiket az apaságról.

prae.hu

A bemutató elején a Manó Kiadó vezetője, Csapody Kinga jelképesen átnyújtotta a KórházSuli Alapítvány számára a  kötet szerzői által felajánlott honoráriumokat. Tóthné Almássy Mónika, a KórházSuli vezetője nem csupán megköszönte a felajánlást, de röviden mesélt az alapítvány munkájáról is. A kötet szerkesztője ezután felelevenítette a könyv születésének folyamatát, elmondta, hogy mennyire pozitívan álltak a felkért szerzők a „feladathoz”, és hogy az egész projektet körüllengő jó atmoszféra a megszületett szövegeken, a végeredményen is érződik.

A színpadon jelenlévő alkotók – és a videóüzenetben bejelentkező Csorba Lóci – szövegeikben főként a saját apaságukra reflektáltak, így a beszélgetés is inkább a személyes megélések mentén zajlott.

apak_b1

A kedves és derűs történetekből kiderült, hogy bár többen is kaptak gyermekeiktől oklevelet, mely szerint a Világ legjobb apukája cím jár nekik, egyikük sem gondolja, hogy ez feltétlenül fedné a valóságot. Nyáry Krisztián szerint vannak helyzetek, amelyekre senki és semmiféle irodalom nem készíthet fel, ezért is gondolja fontosnak, hogy ne akarjunk mindig a legjobb szülők lenni, bővel elegendő az „elég jó” is. „És akkor megeshet velünk, hogy felnőtt gyermekünk sörözés közben elmeséli, hogy nem csupán azért tetováltatott magára egy rókát, mert az a kedvenc állata, hanem mert arról mindig az jut eszébe, hogy gyerekkorában mindenhonnan rókafigurákat hoztam neki” – osztotta meg Egressy Zoltán a közönséggel. Hajdú B. István kiemelte, hogy saját apukájára mindig példaképként tekintett, de egészen másfajta apa-fiú kapcsolat volt az, mint amilyen neki van a saját gyerekeivel. Azért is különleges a könyvben szereplő, általa írt szöveg, mert sosem nyilatkozik a családjáról, ezzel is óvva őket.

apak_b2

A beszélgetés során az apává válás emlékezetes pillanatairól, a szülőség nehéz és felemelő mozzanatairól kaptak kérdéseket a színpadon lévők.  Szó esett a minőségi, együtt töltött idő fontosságáról, a büszkeségről, a menőségi-faktorról és arról, mi mindent tanítottak a gyerekek az apukájuknak.

Iglódi Csaba, akinek nemrégiben megjelent regényének, a Dreher-szimfóniának központi figurája négy apa, hangsúlyozta, milyen fontosak az apa-gyerek közös élmények; ezért szervez nyaranta „fiús” táborokat a fiának és barátainak. (Tudósításunk a kötetbemutatóról itt.) Törekszik arra, hogy olyan programokat szervezzen, ahol hasznos ismeretekre is szert tehetnek, de azért a vagány, egész életre szóló emlékek a legfontosabbak. Nyáry Krisztián a Szeretlek, Apa! című kötetben megjelent szövegében ugyancsak egy cinkos-összekacsintós „apák és gyerekek” nyaralásról írt. Hangsúlyozta, hogy már egyre több az olyan szituáció, ahol őt csak úgy ismerik, mint valamelyik lánya apukáját – és ez így van jól.

És hogy hogyan lehet menő apukának lenni? „Én csak próbálom lekövetni az ő menőségüket” – mondta Szél Dávid, akit nem szippantott be a sneakerek világa úgy, mint a fiát, de igyekszik figyelemmel kísérni, mi érdekli éppen a gyerekeit, közös programokat szervezni, és akár még egy tőle távol álló koncertre is elmenni. És persze, nem túlaggódni a dolgokat.

Mi sem jelzi jobban egy bemutató sikerét, mint hazafelé sétálva azt hallani, ahogy egy fiatal lány az édesapjához fordulva lelkesen suttogja: „Hát, ez nagyon érdekes volt!”

Fotók forrása: a kiadó facebook-oldala

nyomtat

Szerzők

-- Horváth Kriszta --


További írások a rovatból

Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
Miklya Luzsányi Mónika Szerelmem, Petőfi Zoltán? című kötetéről
Interjú Grancsa Gergellyel

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
irodalom

Beszámoló a Margó utolsó napjáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés