bezár
 

zene

2009. 08. 03.
B.B. King az életről, a halálról és a szerelemről
B.B. King One More Time Tour, 2009. július 16. Papp László Budapest Sportaréna
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Mostanában könnyen osztogatják a királyi címeket a zenében, az azonban biztos, hogy a Mississippiből világhódító útjára indult B.B. Kinget megérdemelten koronázták a blues királyává. Ezért is volt magától értetődő, hogy amikor zenekarának hosszú bevezetője után végre színpadra lépett, állva tapsolt a Budapest Sportaréna közönsége. Másként nem is lehetett volna fogadni.

Bár a hatalmas tér és a légkondicionáló nem sokat tett egy memphisi klub illúziójának a megteremtéséért, B. B. Kingnek ez mégis sikerült. Az élményhez hozzájárult az is, hogy az este folyamán King nemcsak megénekeltette a közönséget, hanem a dalok között elbeszélgetett velük az élet dolgairól, a szerelemről, sőt a halálról is. Az este visszatérő motívuma volt King kora, mindezt azonban olyan kitörő életkedvvel adta elő, hogy a nézőben felmerült: az ember csak nyolcvan év felett engedheti meg magának, hogy ennyire játékos és ennyire közvetlen legyen.

Az este folyamán szó esett a szerelemről, egészségügyi gondokról, hát- és térdfájásról, a bluesról és a Grammy-díjakról is, ez utóbbiak kapcsán pedig a maga könyörtelenségében és szépségében énekelte meg a halált az idén Grammy-díjjal kitüntetett One Kind Favor című dalban.

prae.hu

B.B. King - One Kind Favor (Frankfurt, 2009. 11. 07. Ballsporthalle)


King hangja megőrizte a melegségét és a tisztaságát, Lucille nevű hangszerét pedig olyan szenvedéllyel és alázattal szólaltatta meg, hogy egyből világossá vált, miért mondta John Lennon: „Szeretnék úgy gitározni, mint B.B. King”.

King persze nemcsak Lucille nagy rajongója, hanem az egész női nemé. Kitüntetett figyelmet kapott Susan Tedeschi, aki zenésztársaival a koncert előzenekaraként lépett fel, de King minden nőnek udvarolt, sőt kijelentette: már csak a kora miatt is kötelességének érzi, hogy a férfiak nevében bocsánatot kérjen a nőktől, akiknek külön is eljátszott egy dalt. A férfiak pedig részletes flörtölési útmutatót és életvezetési tanácsot kaptak tőle. Ezek mindegyikének a legfontosabb eleme természetesen a zene, amely minden feltűnés nélkül a memphisi Beale Street klubjába repítette az embert, ahol egy egész élet ott van egy dalban, egy szólóban. Az érzés pedig ott van egyetlen mondatban, amellyel kiszól a hatvan körül járó „fiatalembereknek” a zenekarában: ne siettessetek, én Mississippiből jöttem.

Susan Tedeschi - Hurt so bad


King 83 évesen is belead mindent, és hű marad az élet legegyszerűbb és legszebb kapaszkodójához, az önazonossághoz: I’m a Bluesman, énekli, és mivel a budapesti olyan nagyszerű közönség, azt ígéri, néhány év múlva visszajön. Most azonban rásegítik a kalapját és a kabátját, és ahogy az egy királyhoz illik, elvonul a színpadról. Itt hagyott néhány pengetőt, és az életre szóló varázst.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés