bezár
 

irodalom

2017. 04. 23.
Generációs vagy alkati kérdés a közéleti szerepvállalás?
Szegény kisgyermekek?
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Jóízű generációzás a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon – Babiczky Tibor három elsőkötetes költővel, Ferencz Mónikával, Zilahi Annával és Láng Orsolyával beszélget, a fesztiválon belüli fesztivál, a Líracsúcs szombat délutáni programján, nekem meg fogalmam sincs, melyik generációhoz tartozom.

Babiczky ugyanis idősebb nálam néhány évvel, a lányok meg néhány évvel fiatalabbak, tehát akár a színpadon ülőket is ugyanabba a generációba lehetne sorolni. A Szegény kisgyermekek? című beszélgetés témájától (törvényszerű-e, hogy a költői pálya a gyerekkor vidékének feltérképezésével indul) részben eltérve a legújabb író- és költőgeneráció közéleti szerepvállalása a kiindulópont: Babiczky szerint a rendszerváltás környékén születettek ezen a téren sokkal aktívabbak, mint a mai harmincasok, de Ferencz Móni és Zilahi Anna éppen utóbbi korosztály szerepét emeli ki.

prae.hu

Amikor például kiderült, hogy az Orbán János Dénes frissen gründolt cége, a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. nagyságrendekkel több pénzt kapott, mint az évek, évtizedek óta működő négy másik írószervezet, a József Attila Kör, a Fiatal Írók Szövetsége, az Írószövetség és a Szépírók Társasága együtt, a "nagy öregek", Krusovszky Dénes és Nemes Z. Márió reagáltak először, nem egyértelmű tehát, hogy a huszonévesek, a harmincasok vagy az idősebbek közül ki a legérzékenyebb, ki ragaszkodik jobban a szabadsághoz.

liracsucs

Láng Orsolya nem is generációs, sokkal inkább alkati kérdésnek tartja a politikai ügyekben való kiállást: ő alapvetően csendes, iszonyodik a tömegtől is, és a véleményét is csak akkor mondja el, ha kérdezik. Ő ráadásul romániai magyarként máshogy érzékeli a kulturális élet hazai konfliktusait – míg nálunk a "mi" nagyjából az ellenzéki gondolkodásúakat, vagy legalábbis a kormánnyal KMTG- vagy CEU-ügyben (ez utóbbi kapcsán a Szépírók Társasága és József Attila Kör tagjai a Könyvfesztiválon is tiltakoznak a kormány döntése ellen) egyet nem értőket jelenti, Romániában a "mi" alatt a magyarságot kell érteni.

Babiczky kérdésére, hogy az úgynevezett másik oldallal érdemes-e párbeszédet folytatni, Ferencz Móni azt feleli, hogy a párbeszéd fontos ugyan, de hiába próbált a szakma nagyobb része párbeszédet kezdeményezni a KMTG-vel, falakba ütközött. A beszélgetésnek a nemzedéki kérdésekről szóló része nagyjából azzal a tanulsággal zárul, hogy a generációk – ahogy az egész társadalom – atomizálódtak, és amúgy is nehéz meghúzni az egyes generációk közötti határvonalakat.

liracsucs

Ezután magukra a versekre, illetve a pályakezdésre terelődik a szó. Szóba kerül például, hogy ez a generáció (és itt azért mégiscsak visszatér a generációzás) már nem kötött formájú verseket ír, bár Ferencz Móni éppen kötött formájú versekkel kezdte lírai pályáját, Láng Orsi prózakötetének szövegeiről pedig azt gondolták az irodalmárok, hogy inkább versek. A pályakezdéssel kapcsolatban Ferencz Móni és Zilahi Anna az írótáborok és a líraműhelyek szerepét emeli ki, Láng Orsi szerint pedig aki igazán tehetséges és meg akar jelentetni egy könyvet, annak sikerülni is fog. A beszélgetést felolvasás zárja: Zilahi Anna A bálna nem motívum, Ferencz Mónika Hátam mögött dél, Láng Orsolya pedig Bordaköz című kötetéből olvas fel verseket.

Fotó: Kocsis Zoltán

nyomtat

Szerzők

-- Szarka Károly --


További írások a rovatból

Szubjektív esszé egy koreai költészeti könyvbemutatóról
Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról

Más művészeti ágakról

Az Árnyak kertje című antológiáról
Szinvai Dániel: álmomban az eső
gyerek

Jön Veszprém legvidámabb hétvégéje!
Beszámoló a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválról - Egy másik nézőpont


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés