bezár
 

zene

2013. 05. 08.
Bartók és Paul Sacher levelezése magyarul
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bartók Béla és Paul Sacher svájci karmester, a Bázeli Kamarazenekar alapítója, számos zeneszerző patrónusa 1936 és 1940 közötti levelezését adja közre a Bónis Ferenc zenetörténész.

prae.hu

Paul Sacher nevéhez három Bartók-mű keletkezése fűződik: A zene húros hangszerekre, ütőkre és celestára, a Szonáta két zongorára és ütőhangszerekre és a Divertimento. 
   
"A korábban megjelent kétkötetes, mintegy kétezer darabos Bartók-levelezés a Sacherhez szólókat töredékesen és hibásan közli. Ez a Bartók életének igen drámai korszakáról szóló anyag teljességében most lát napvilágot először" - mondta el az MTI-nek Bónis Ferenc a szerda délutáni könyvbemutató előtt. 
   
A Balassi Kiadó gondozásában megjelenő Bartók Béla – Paul Sacher levelezése/Briefwechsel 1936–1940 című kötet a zeneszerző és a svájci karmester írásait egyaránt közli, mégpedig két nyelven, magyar fordításban, hogy a zeneszerző honfitársai hozzáférhessenek az izgalmas levélváltáshoz, és eredetiben, németül - hangsúlyozta a zenetörténész. 
   
Az első levelet Sacher 1936. június 23-án fogalmazta meg, ebben felkéri Bartókot, hogy komponáljon a Bázeli Kamarazenekar alapításának 10. évfordulójára új művet, amiért 500 svájci frankot ajánl. "A levelek alapján tisztán látjuk - hangsúlyozta Bónis Ferenc - hogy Sacher szerepe a három bázeli mű létrejöttében az volt, hogy inspirálta a zeneszerzőt a fejében már meglévő kompozíciók végső formába öntésében." 
   
A mába visszhangzó epizód, hogy válaszában Bartók jelzi: várható a frank leértékelése, ezért Sacher váltsa svéd koronára a honoráriumot. Az üzletemberként, a Hoffmann–La Roche részvényeseként is tehetős Sacher nem tud a devalvációról, és meglepődik, hogy a művészi alkotómunkában elmélyedt Bartók prognózisa beigazolódik. 
   
"Sacher menet közben jött rá arra, hogy Bartók milyen óriás. A Divertimentóért annyit fizetett, mint az előző két műért" - jegyezte meg a zenetörténész. 
   
Bartók Sachernek címzett utolsó levelét 1940. október 14-én Genfből küldi. "Kedves Sacher úr, megérkeztünk ide a vészterhes országokból és azokon át (Magyarország, Jugoszlávia, Olaszország). (...) holnap reggel tovább utazunk, a szerencsétlen országon át. (Franciaország) Talán a bizonytalanba megyünk, de nem tehetünk mást." Sacher utolsó válaszát novemberben már New Yorkban veszi kézhez Bartók. 
   
A levelezést egy Sacherrel 1995-ben készült interjú egészíti ki, amely a 20. század legnevesebb alkotóinak - köztük természetesen Bartóknak - emberi vonásait is bemutatja. 
   
Őszre várható Bónis Ferenc következő könyvének megjelenése, abba Kodály Zoltán és bécsi kiadója, az Universal Edition levelezése kerül az osztrák Anschlusstól (1936) a zeneszerző haláláig (1966).
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában
Roskó Gábor és a Project333
Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
gyerek

A fák bűvös birodalma – Boszorkányos erdei küldetés a Vajdahunyadvárban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés