bezár
 

art&design

2013. 06. 16.
Átadták a felújított tiszavasvári múzeumot
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Látványraktárral, interaktív kémiai laborral is gazdagodott a hazai és uniós támogatás segítségével felújított tiszavasvári Vasvári Pál Múzeum; a beruházás ünnepélyes átadását vasárnap tartották Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisvárosban.

prae.hu

A hatvanmillió forint értékű fejlesztés keretében az idén ötvenéves múzeumban új látogatórendszert, múzeumpedagógiai oktatótereket, interaktív kémialabort alakítottak ki. A beruházás révén a több mint kétszáz éves műemlék épület emeletén egy látványraktár is megnyílt a látogatók előtt, ahol a több mint 16 ezer darabos régészeti, néprajzi és helytörténeti gyűjtemény egy részét mutatják be az érdeklődőknek.

A Tárgyaink, örökségünk című projekt ezen kívül tartalmazta a Kálvin téren lévő múzeumépület nyílászáróinak cseréjét, külső és belső homlokzatainak rekonstrukcióját, de korszerűsítették az épületgépészeti, a biztonságtechnikai és az elektromos hálózatot is.

Az ünnepélyes átadást megelőzően hálaadó istentiszteletet tartottak a múzeum szomszédságában álló református templomban, a múzeum udvarán pedig Vinnai Győző kormánymegbízott és Fülöp Erik, Tiszavasvári polgármestere köszöntötte a megjelenteket. Az ünnepséget követően megkoszorúzták a múzeum alapítójának, Gombás Andrásnak az emléktábláját, majd felavatták a róla elnevezett látványraktárat. Az érdeklődőket ezután a múzeum munkatársai vezették végig a felújított intézményben.

A Vasvári Pál Múzeumot 1963-ban alapították, első igazgatója Gombás András tanár és autodidakta régész volt. 1969-ben Hunyadi József lett a múzeum vezetője, aki elődjéhez hasonlóan nagy figyelmet fordított a fiatalság művelésére. Az évek folyamán a múzeum többször is költözött: a Kossuth utcai épületből a Báthory utcába települt át a gyűjtemény, majd 1996-ban került a jelenlegi helyére, a Kálvin úton található, 18. század végén épült református parókia épületébe.

Kezdetben elsősorban a helytörténeti emlékek után kutattak, majd az 1980-as évektől gyűjtőkörüket kiterjesztették a természettudományok és a régészet területére is. Archiválták a világhírű Alkaloida gyógyszergyár működésére és történetére vonatkozó dokumentumokat. Ma a múzeumi gyűjtemény több mint 7 ezer régészeti, 6 ezer néprajzi, valamint helytörténeti tárgyból és jelentős adattárból áll.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Megnyitóbeszéd Vigh Levente Léptek nyomán című kiállításához
art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához

Más művészeti ágakról

irodalom

Bemutatták Szeles Judit Világatlasz című verseskötetét
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
A köd című dráma a Kettőspont Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés