bezár
 

színház

2009. 06. 14.
Kilencven éves lenne Alberto Sordi olasz színész
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kilencven éves lenne Alberto Sordi olasz színész, rendező és forgatókönyvíró, aki 1919. június 15-én született.

Szkéné színház

Apja operaházi koncertzenész, anyja tanítónő volt. Komikusi vénája már korán megmutatkozott, kisgyermekként egy bábszínházzal járta az országot, később a Sixtus kápolna kórusának tagja lett. 1933-ban a Metro-Goldwyn-Mayer cég olaszországi tehetségkutató versenyén olyan élethűen utánozta Oliver Hardyt, hogy nyomban szerződtették, és évekig ő kölcsönözhette hangját a Stan és Pan komikuspáros testesebbik felének.
    
Amatőr színészként rádióműsorokban szerepelt, közben alkalmi munkákat vállalt; két év alatt közel negyven foglalkozásban próbálta ki magát. A mindennapi életben szerzett tapasztalatait később sikerrel használta fel, amikor humorral ötvözve jelenítette meg a filmvásznon az olasz kisember esendő, csetlő-botló, hibákkal teli, mégis szeretetreméltó alakját. Tizenhat évesen otthagyta a kereskedelmi iskolát, de színi tanulmányaitól erős római akcentusa miatt gyorsan eltanácsolták - később aztán éppen ez a kiejtés lett a védjegye.
    
1936-ban egy utazó színitársulathoz szerződött kisebb szerepekre, egy évvel később egy operett-csapattal lépett fel. Első filmszerepét 1938-ban Mario Soldatitól kapta, néhány pillanatra tűnt fel a Tarkova hercegnő című alkotásban. 1952-ben dolgozott először Fellinivel, az igazi áttörést egy év múlva hozta meg közös filmjük, a Bikaborjak.
    
Sordi az olasz vígjáték királya lett Vittorio Gassmann, Nino Manfredi és Ugo Tognazzi társaságában. Élete során mintegy 190 filmben játszott, kipróbálta magát rendezőként és forgatókönyvíróként; társszerzőként szerepet írt magának Moliere A képzelt beteg és A fösvény című komédiájából a televízióban. Emlékezetes alakítást nyújtott az Egy nap a bíróságon, az Egy amerikai Rómában, a Búcsú a fegyverektől, a Mindenki haza, a Maffia parancsára, a Jó megjelenésű ausztráliai feleséget keres, a Fellini, Róma, a Forgalmi dugó és a Vaskos tréfa című filmekben.
    
Kedves, mackós alakjával, igéző tekintetével, humorával hamar levette a nőket a lábukról. Igazi, romantikus úriember volt, aki rózsával érkezett a randevúra. Magánéletét azonban félve óvta, és noha csodálatos nők oldalán jelent meg a filmvásznon - és a legtöbbjükkel a valóságban is szerelembe esett -, örök agglegény maradt. Fáradhatatlan és termékeny munkáját több tucatnyi díjjal jutalmazták; 1964-ben Az ördög című filmért Golden Globe-díjat kapott.
    
Nyolcvanadik születésnapján Róma városa úgy tisztelgett előtte, hogy egy napra főpolgármesterré választotta. Az örök város lett nyughelye is, amikor 2003. február 25-én súlyos betegség következtében elhunyt. Halála után jelent meg könyv róla Utazás Albertóval címmel.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Füsziről és a Roma Hősök Fesztiválról Balogh Rodrigóval beszélgettünk
Kárpáti Péter Térkép a túlvilágról című darabja a Trafóban
színház

Szigethy Gábor: Régi mosolyok, régi könnyek

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Megnéztük a 15. Frankofón Filmnapok legjobb filmjeit


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés