zene
Mint írták, a koncert betekintést enged a közönségnek a művészek aktuális lelkivilágába. Az előadók, akik először fognak együtt színpadra állni, a Liszt Ferenctől eredeztethető romantikus és szuverén művészi hitvallást fogják hangokba önteni.
A kommüniké kiemeli, hogy a világzenei expo, a Womex életműdíjával kitüntetett Lakatos Mónika roma őserővel átitatott énekhangján kelti életre a cigány népdalokat, azok minden bánatát és örömét, a fúvós hangszereket megszólaltató Dresch Mihály életművével újraértelmezi a dzsessz és a népzene kapcsolatát, új zenei világot teremtve. A nemzet művésze címmel kitüntetett zongoraművész és zeneszerző, Szakcsi Lakatos Béla a dzsessz és a klasszikus improvizációk magasiskolájába vezeti be a hallgatóságot, Balázs János, a Cziffra György-emlékév művészeti vezetője pedig megteremti a klasszikus zongorajáték szabadságát, visszahozva a koncerttermekbe azt a hagyományt, amikor az előadó a szerző társául szegődött.
Cziffra György születésnapjára évek óta hagyományosan koncerttel emlékeznek november 5-én. Idén a Zeneakadémia nagytermében külön-külön is bemutatkozik a négy zenei világ, majd a műfajok fúziójával egyszeri és megismételhetetlen produkció jön létre a Kossuth-díjas művészek tolmácsolásában.
A világhírű zongoraművész, Cziffra György 100. születésnapját a magyar kormány hivatalos Emlékévvé nyilvánította, tavaly az UNESCO felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával valósult meg.
Kép forrása: www.cziffrafesztival.hu