színház

Az ünnepi események sorát flashmob nyitotta, több mint hetven táncospár, táncművészeti iskolák növendékeinek részvételével. A világnap alkalmából tartott sajtótájékoztatón Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára köszöntője után kihirdették a Magyar Táncművészek Szövetségének szakmai díjazottjait, bemutatták a 2025-ös táncfesztiválok programját, valamint Ertl Péter, a Táncszínház igazgatója ismertette a Nemzeti Táncszínház újdonságait - olvasható az intézmény MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az este ünnepi gálaesttel zárul, ahol átadják a díjakat és bemutatják az évad alkotója címet elnyert művész, Juronics Tamás Fekete hattyú című koreográfiáját.
A legjobb végzős növendéknek járó Roboz Ágnes-díjat klasszikus balett kategóriában Szabó Rozina és Bálint Hanna, modern-kortárstáncban Ónódy Ábel és Nagy Levente Zoltán, színházi táncban Walter Leon Eliot kapja.
A legjobb pályakezdő táncművész klasszikus balett kategóriában Porkoláb Cecília, modern-kortárstáncban Pintér Rebeka és Marinkovits Miléna Eliza, néptáncban Nagy Marcell és Szappanos Emma Lili, színházi táncban Marialaura Savino.
Az év legjobb női táncművésze klasszikus balettben Jakovleva Maria, modern-kortárstáncban Miriam Munno és Bartek-Bódi Bianka, néptáncban Paput Júlia és Tóth Fanni Fruzsina, színházi táncban Pirók Zsófia és Wéninger Dalma.
Az évad legjobb férfi táncművésze klasszikus balettben Luka Dimic, modern-kortárstáncban Tuboly Szilárd, néptáncban Kele Kristóf és Szeverényi Barnabás, míg színházi táncban Plita Márk.
A Táncművészetért díjat Szalay Tamás táncművész, koreográfus, a Magyar Táncművészek Szövetsége ügyvezető titkára, a RaM-ArT Színház művészeti vezetője kapja.
A Táncoktatásért díjat Asztalos Dóra táncpedagógus, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium Tánctagozatának vezetője és Tárnoki Tamás balettművész, balettmester, Széchenyi István Egyetem Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium, a Győri Balett Örökös Tagja nyerte el.
A Tánctudományért díjat Gelenczey-Miháltz Alirán főiskolai tanár (Magyar Táncművészeti Egyetem) kapja.
Az év legjobb alkotója Juronics Tamás balettművész, balettmester, koreográfus, rendező, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője lett.
Posztumusz életműdíjat adományoznak Fügedi János egyetemi tanárnak, kinetográfusnak.
Életműdíjban részesül Kiss János balettművész, koreográfus, balettigazgató, a Magyar Táncművészeti Egyetemért Alapítvány elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke.
Az ifj. Nagy Zoltán Alapítvány táncművészetért díjai közül A nagy alakításért díjat Rónai András balettművész, A nagy alakításért hallgatói díjat pedig Balogh Boglárka veheti át.
Az Imre Zoltán-díjat Papp Tímea táncművész, koreográfus kapja.
Az eseményen ismertették a 2025-ös év táncfesztiváljait. A fővárosban, a Nemzeti Táncszínházban éppen zajlik a 25. Budapest Táncfesztivál, hamarosan kezdetét veszi Csíkszeredán a Csűrdöngölő Gyermek- és Ifjúsági Néptánctalálkozó, Budapesten ismét megtartják a Duna Karnevált és a Pas de Quatre Balettiskolák Seregszemléjét.
Nyáron Győr ad otthont a Magyar Táncfesztiválnak, a fővárosban a TáncPark szabadtéri előadássorozata várja a közönséget. Az őszi időszakban Pécs, Székelyudvarhely, Keszthely, Eger és Sepsiszentgyörgy lesz a táncesemények központja, többek között a Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozón, az Erdélyi Táncháztalálkozón és a Keszthelyi Táncpanorámán.
A Nemzeti Táncszínház nyári kínálatában a Gradient Kortárs Balett Debrecen Reverie című budapesti bemutatója, a Fitos Dezső Társulat Transylvania Express című előadása, valamint a PR-Evolution Dance Company Party-time című produkciója szerepel.
Ősszel látható lesz az Argentin Tangó Táncszínház Életutak című előadása, az Artus - Goda Gábor Társulata által létrehozott Tűz-kánon, amely a Liszt Ünneppel együttműködésben valósul meg, a Feledi Project Cseresznyéskert című adaptációja, valamint új bemutatóval jelentkezik a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, a Duna Művészegyüttes és a Székesfehérvári Balett Színház.
A III. Budapest Ballet Grand Prix-t az idén 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetem rendezi meg november 17. és 21. között. Az eseménynek a Nemzeti Táncszínház harmadik éve ad otthont az elődöntők és a döntők helyszíneként, míg a gálát a Müpában tartják.
A Nemzeti Táncszínház 2025-ben a Petőfi Kulturális Programhoz csatlakozva nagyszabású országimázsfilmet készít. A 30 együttes részvételével forgatott alkotás Magyarország ikonikus helyszínein - többek között az Egri Várban, a Halászbástyánál és a Miskolci Avasi Kilátónál - mutatja be a magyar táncművészet virtuozitását és sokszínűségét. A bemutatót szeptemberre tervezik - írják.
A világnapot, amely a klasszikus balett óriásának tartott Jean-Georges Noverre (1727-1810) születésnapjához kötődik, 1983 óta minden évben április 29-én ünneplik.
Mihail Barisnyikov táncos, koreográfus a Nemzeti Táncszínház honlapján is olvasható világnapi üzenetében kiemeli: a tánc képes arra, hogy együttérzést ébresszen, hogy kedvességre inspiráljon és hogy a károkozás helyett a gyógyítás iránt ébresszen vágyat. Különösen most - amikor százezrek kénytelenek elviselni háborút, navigálnak a politikai felfordulásban, és tiltakoznak az igazságtalanság ellen - az őszinte szembenézés létfontosságú.