irodalom

Elsőként Farkas Wellmann Endre rendhagyó irodalomóráján az idén száz éve született Nagy László szerelmi lírájában mélyülhetnek el az érdeklődők. Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője Dr. Szöllősy Tibort, az egykori, csernobili atomerőmű kettes zónájának ideggyógyász-főorvosát kérdezi nemrég megjelent kötetével kapcsolatban.
A Sanctum-programsorozat – ami Juhász Anna irodalmár, irodalomszakmai programvezető közreműködésével valósul meg –, három különböző formában mutatja be az alkotók belső világát: könyveken, zenén, személyes történeteken keresztül. Tóth Krisztina és Szederkényi Olga újságíró, dokumentumfilmes az idő és megismerés szemszögéből mutatják be műveiket, egészen a francia kultúra gasztronómiai és irodalmi párhuzamáig.
Száraz Miklós György és Dresch Mihály zenész, érdemes és kiváló művész estjén az erdélyi kötődések, az irodalmi, fotográfiai és zenei kapcsolódások kerülnek fókuszba, végül pedig Hrutka Róbert Artisjus- és Fonogram-díjas zeneszerző és Kollár-Klemencz László zenész, író gondolatébresztő és zeneileg is erőteljes előadását hallgathatják meg a jelenlévők – többek között Kollár-Klemencz Anyám tenyere című kötetéhez kapcsolódóan.
A szombat esti program: Lutter Imre előadóművész, költő és Huzella Péter Kossuth-díjas zeneszerző közös, zenés irodalmi estje. A vásárban hagyomány, hogy a Petőfi Kulturális Ügynökség évfordulós kiállítása is bemutatkozik, így idén a Radnóti Miklós-tárlattal találkozhat a nagyközönség – a kiállítást a korábbi évekhez hasonlóan Csíkszereda polgármestere, Korodi Attila nyitja meg.
A részletes program:
2025. május 8. 11.00 / Fodor Sándor terem
Szerelmes beszédek – Rendhagyó irodalomóra Farkas Wellmann Endrével
Nagy László kultikus verse, a Ki viszi át a szerelmet? generációkat inspirált a szerelmes versek újragondolására. Farkas Wellmann Endre költő, szerkesztő, műfordító rendhagyó irodalomóráján Nagy László szerelmi költészetének néhány darabját hasonlítja össze más, későbbi kortárs alkotók műveivel.
2025. május 8. 15.00 / Fodor Sándor terem
Találkozás a csernobili zóna ideggyógyász-főorvosával
„Nincsen olyan esemény, amelyből ne lehetne tanulni.” – vallja Dr. Szöllősy Tibor kárpátaljai orvos, aki egy hónapot töltött a Csernobilt övező kettes zónában zajló építkezéseken, túlélőként pedig könyvet írt A kígyó önmagába mar címmel. A szerzővel Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője beszélget.
2025. május 9. 15.00 / Színpad
SANCTUM – Szederkényi Olga és Tóth Krisztina pódiumműsora
Résztvevők: Tóth Krisztina, Szederkényi Olga, Juhász Anna
Sanctum – a színpadi trialógus szereplői – a kortárs irodalom és művészeti élet jelesei – együtt mutatják be friss könyveiket, alkotói munkájukat, az olvasáshoz és íráshoz vezető útjukat, írói sanctumjukat, irodalmi kapcsolódásaikat. Szederkényi Olga újságíró, dokumentumfilmes, a francia és a magyar gasztronómia kutatója legutóbbi, Krimik és krémek című rendhagyó irodalmi szakácskönyve apropóján mesél az angol, francia és magyar irodalmi és gasztronómiai kapcsolódásokról. A kötetben Agatha Christie életén és kötetein, valamint a francia ,,szakácskirály”, Auguste Escoffier receptjein keresztül ismerjük meg regényes történetüket. Tóth Krisztina József Attila-díjas költő, író, műfordító, színpadi alkotások és gyerekirodalmi művek szerzője, a kortárs irodalom egyik legjelentősebb képviselője új, ősszel megjelenő kötetének útját meséli el, emellett legutóbbi, Bálnadal című verseskötete és Ahonnan látni az eget című prózakötete kerül fókuszba.
2025. május 9. 19.00 / Színpad
SANCTUM – Száraz Miklós György és Dresch Mihály zenés irodalmi estje
Résztvevők: Száraz Miklós György, Dresch Mihály, Juhász Anna
Irodalmi beszélgetés Száraz Miklós György íróval, aki az ELTE Bölcsészkarán történelem és levéltár szakon végzett, illetve belekóstolt a régészetbe is. Dolgozott a Hírlapkiadó Vállalatnál, illetve 1989-től 1991-ig a Juhász Ferenc szerkesztette Új Írás tanulmány rovatának vezetője volt. A folyóirat 1991 decemberi megszűnte után a Pannon Könyvkiadóhoz került szerkesztőként, majd irodalmi vezetőnek. Különböző álneveken korábban is megjelentek írásai, saját néven 1991-től ír és publikál rendszeresen. Dolgozott és dolgozik nagy könyvkiadóknak, egy seregnyi napilapnak és folyóiratnak. Egy időben a fotózás és a filmezés foglalkoztatta, fényképezett és forgatott egyebek közt Erdély és a Felvidék tájain, Andalúziában, Katalóniában, Tibetben, Marokkóban. A csíkszeredai találkozón saját, személyes kötődéséről, fotográfiáról és írásról, látásról és megfogalmazhatóságról, a család megírhatóságáról és további fontos témákról beszélgetünk majd. Elismerései közt szerepel a Székely Bicskarend (2020), Magyarország Babérkoszorúja (2021), Irodalmi Prima-díj (2021).
Az íróhoz csatlakozik Dresch Mihály Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész, érdemes és kiváló művész. A mai magyar dzsessz kiemelkedő alakja, kiváló szaxofonos, aki a magyar népzene és a jazz ötvözésén alapuló saját zenei világot alakított ki.
2025. május 10. 10.00
Gyergyóremete, Rendhagyó irodalomóra Juhász Annával és Lutter Imrével a Balás Gábor Művelődési Házban.
2025. május 10. 14.00
„Csönd ül a szívemen és lomha sötét takar” – Radnóti Miklós életrajzi kiállításának átadója
A „Csönd ül szívemen és lomha sötét takar” – Radnóti Miklós (1909–1944) élete vándorkiállítás egy 5 totemes, 10 táblás, ismeretterjesztő kiállítás, mely a XX. század egyik legjelentősebb költőjének életét mutatja be. 2024-ben dupla évfordulóval emlékezett a Petőfi Kulturális Ügynökség a költőre: 115 éve született és 80 éve halt meg – ezen dátumok okot és lehetőséget adtak arra, hogy életművét mélyebben, több szempontból ismertessék meg a nagyközönséggel. A 10 tábla a születéstől a tragikus halálig követi Radnóti útját, a táblákon az adott életszakaszhoz kapcsolódó irodalomtörténeti információk, illetve versek, naplórészletek jelennek meg. A kiállítás a „mindig rohantam az uccán” POKET-kötet anyagához kapcsolódik, a kötet és a kiállítás egymásra épül – a könyv sűrített változata, képben és szövegben attól nem tér el. A kiállítás képanyagát az MTA Könyvtár és Információs Központ Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye együttműködésével mutatkozik be.
A kiállítást megnyitja: Korodi Attila, Csíkszereda polgármesere és Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője.
2025. május 10. 17.00 / Színpad
„Ki viszi át a szerelmet?” – Lutter Imre és Huzella Péter zenés irodalmi műsora
Résztvevők: Lutter Imre, Huzella Péter, Juhász Anna
Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművész és Huzella Péter Kossuth-díjas zeneszerző, gitáros- énekes, a Kaláka, majd a Neil Young Sétány (NYS) formáció tagja egy hamisítatlan zenés, irodalmi estet hoz a 10. Csíkszeredai Könyvvásárra, mely során beszélgetésben, versekben, dalokban és színpadi előadásban minden az érzelmek perzselő lángjai körül forog. A színpadon a művész családba született Huzella Péter, aki a megzenésített verseket előadó Kaláka együttes tagja volt 1975–1995 között. Az együttesből 1995-ben vált ki, azóta önálló estekkel, zeneszerzői és előadóművészi pályájának változatos szakaszaiban dolgozik. 1995 óta a Merlin Színházban és a Kolibri Színházban szerző, előadó. 1989 óta fellépésein Zalán Tibor költővel írt balladáit adja elő, valamint egyszemélyes interaktív színházi előadást játszik gyermekeknek, Tudod-e, hol van Garaboncia? címmel. Hozzá kapcsolódva Lutter Imre által a legszebb klasszikus versek és saját költemények hangzanak el TéT - Test és tudat című vadonatúj kötetéből, kapcsolódva olyan idei, irodalmi évfordulókhoz, mint a József Attila 120 és a Nagy László 100. A vendégek által a szerelem, a szeretet, a kitartás, az időmúlás és az élet szakító próbái is megjelennek, hétköznapi történetekkel és varázslatos zenei aláfestéssel.
2025. május 10. 18.00 / Fodor Sándor terem
Inkább az enyém – könyvbemutató
Résztvevők: Mátyus Melinda prózaíró, református lelkész, Juhász Anna irodalmár, a
Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője Az Életeméséletem szerzője új kötettel érkezik a könyvvásárra. Mátyus Melinda tavaly megjelent, Inkább az enyém prózakötete hat nagyelbeszélést tartalmaz, amelyekkel az olvasó bevonódik „egy nagyon református, nagyon női, nagyon spirituális és nagyon testi világba”.
2025. május 10. 20.00 / Színpad
SANCTUM – Hrutka Róbert és Kollár Klemencz László zenés színpadi műsora
Résztvevők: Kollár-Klemencz László, Hrutka Róbert és Juhász Anna
Az ismert zenész és író, Kollár-Klemencz László legutóbbi regénye, Az Anyám tenyere az ember és állat között Isten teremtette eredendő kapcsolat elvesztéséről és újrakereséséről, az emberben élő állatról és ahhoz való viszonyunkról mesél egy középkori történeten keresztül. A történet egy remete útját járja be a középkori Magyarországon a Pilisben, az útja Isten felé tart az őt körülvevő természettel, állatokkal és a benne élő természettel egységben. A regény európai kultúránk identitásának is története. Erről a könyvről, illetve A mennybe vitt leány – Női sorsok a balladák tükrében kötetről – melynek illusztrációit Kürti Andrea jegyzi – mesél a programon. Hozzá kapcsolódik az Artisjus- és Fonogram-díjas Hrutka Róbert zenész, akinek munkássága át van itatva a kortárs irodalommal: együtt dolgozott többek között Bereményi Gézával és Grecsó Krisztiánnal is. A 10. Csíkszeredai Könyvvásárra érkezve közös színpadi estjük során épp annyira előtérbe kerülnek a személyes történetek, mint a dalok, versek vagy prózai részletek.
Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség