bezár
 

art&design

2025. 05. 13.
A fény napja Szegeden
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A fény napja Szegeden nteraktív tudományos bemutatókkal, látványos kísérletekkel, izgalmas előadásokkal köszöntik a fény napját a szegedi ELI ALPS lézeres kutatóintézetben pénteken este - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

2015-ben világszerte nagy sikerrel ünnepelt fény nemzetközi évét követően az UNESCO általános konferenciáján született döntés értelmében 2018-tól ünneplik világszerte a fény nemzetközi napját. Azért május 16-ra esett a választás, mert 1960-ban Theodore Maiman amerikai mérnök és fizikus ezen a napon végezte az első sikeres kísérletet az általa épített lézerrel.

prae.hu

Theodore Maiman munkásságát ugyan nem ismerték el Nobel-díjjal, de a lézerfizikában azóta többen kiérdemelték ezt az elismerést. Közöttük van a 2018-as év egyik fizikai Nobel-díjasa, Gérard Mourou, aki 2005-ben először javasolta az ELI (Extreme Light Infrastructure) létrehozását.

A francia tudós, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora gyakori vendég az ELI ALPS-ban. A 2023-as fizikai Nobel-díjasok közül Krausz Ferenc és Anne L’Huillier – az ő eredményeik alapozták meg az attoszekundumos fizikát –, szintén számos szállal kapcsolódik a szegedi intézethez.

Pénteken a hagyományoknak megfelelően a kutatóintézetben alkalmazott technológiákat, eljárásokat látványos kísérletekkel mutatják be a vendégeknek, akik a lézerekre is pillantást vethetnek. A Fókusz – Interaktív látogatói térben a központban folyó kutatások hátterét világítják meg. Interaktív tudományos bemutatókkal, vezetett túrákkal is készülnek a szervezők, míg a konferenciateremben izgalmas előadásokkal várják az érdeklődőket.

Az ingyenesen látogatható, de előzetes regisztrációhoz kötött rendezvényen a kvantumtudomány születésének centenáriumáról is megemlékeznek. Hiszen a tudományterület – melyhez az ELI ALPS-hoz is ezer szállal kötődik – száz éve, 1925-ben publikált felfedezésekkel indult fejlődésnek.

Kvantumos felfedezésen alapuló eredményt használ a képalkotó- és a LED-technológia, de az optikai hálózatok, a modern kommunikációs rendszerek és természetesen a lézerek is alkalmaznak ezen alapuló eljárást. Az előadásokon a kvantumfizika történetének ismertetése mellett beszélnek a fotonról, a véletlenszerűség jelentőségéről, a kvantumállapotról és a kvantumösszefonódásról is.

További információt az ELI ALPS weboldalán találhatnak.

Fotó: eli-alps.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
art&design

KristofLAB „Artificial Paradise” című kiállítása a MAMŰ Galériában
art&design

az avantgárd lövészárkában

Más művészeti ágakról

irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
Illusztrátorok beszámolója a Bolognai Gyermekkönyvvásárról
A Folkment Minifesztiválról
Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés