zene

A politikus a kulturális kezdeményezést bemutató rendezvényen azt mondta, az önkormányzatok és civilszervezetek együttműködésével megvalósuló kétéves projekt célja elsősorban a fiatalok megszólítása az általános iskolásoktól egészen az egyetemistákig összművészeti eszközökkel.
A tanulás, gyakorlás és bemutatás bartóki elvét követve a határ magyarországi és romániai oldalán különböző településeken húsz rendezvényt szerveznek.
Az 1,887 millió eurós (mintegy 753 millió forintos) költségvetésű program keretében elkészülő infrastrukturális fejlesztések pedig Bartók Béla szülővárosára, Nagyszentmiklósra (Sânnicolau Mare) koncentrálnak, ahol emlékházat alakítanak ki.
Tóthné Gróf Ágnes projektmenedzser úgy fogalmazott, hogy az elkövetkező hónapokban a határon átnyúló kapcsolatokat szeretnék megerősíteni a generációk, közösségek és művészeti formák között.
Fiatalok bevonásával csereprogramokat, mesterkurzusokat, zenei, irodalmi, tánc- és képzőművészeti eseményeket szerveznek. Rendeznek hangszerválasztó napot, 24 órás irodalmi maratont, a Bartók Today című rendezvényen a zeneszerző 21. századi átiratai hangzanak el, a nyolc helyszínen megvalósuló Post Partium koncertsorozat pedig a Bartók-életmű új értelmezéseit mutathatja be a közönségnek.
Nagyszentmiklóson nem a szó klasszikus értelmében vett múzeumot alakítanak ki, hanem közösségi, nevelő- és alkotóközpontot, amely a helyi kulturális identitást is bemutatja - tette hozzá a szakember.
A rendezvénysorozat lezárásaként Mórahalmon és Nagyszentmiklóson szervezik meg a Bartók All Arts Fesztivált, amely összefoglalja a projekt során létrejött szakmai és művészeti eredményeket.
A fesztiválon táncprodukciók, vizuális művészeti workshopok, valamint a Szegedi Kortárs Balett és a Szegedi Szimfonikus Zenekar közreműködésével színpadra állított Bartók-művek várják majd a közönséget.