bezár
 

irodalom

2011. 01. 25.
Kötetbe rendezett gömöri káromkodások
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Gömöri káromkodások könyve két kötetének szerzője, a néprajzkutató-levéltáros Zsupos Zoltán összesen mintegy 700 oldalas művében bemutatja az egykori Gömör vármegye lakóinak eddig kevésbé ismert nyelvhasználatát.

prae.hu

A kétkötetes műből kiderül, hogy milyen körülmények között, és hogyan káromkodtak eleink, milyen tiltások és büntetések léteztek a századok során a káromkodás ellen, valamint hogyan szegték meg ezeket az emberek, illetve mi adott okot arra, hogy olykor válogatatlanul kifakadjanak - írja a könyvről az Új Szó című napilap keddi ismertetőjében.

Az első kötet mintegy 250 oldalon tartalmazza magát a "szöveggyűjteményt", míg a második kötet a káromkodások forrásait veszi számba.

A levéltári anyagokból aprólékos munkával kiválogatott szitkok között olvasható például egy 1756-ban Rimaszombatban feljegyzett, meglehetősen cifra szöveg: "Hamis a lelked Kutya muhar nemzetsége, bolod disznó, Kutya fekete nyakra valós Nemzetsége, Kóldús Kutya, az Anyádatis én tartottam alamisnával hunczfutnál hunczfutabb".

Az egykor kézzel feljegyzett, immár nyomtatva is olvasható szövegeket Zsupos Zoltán Rozsnyó és Rimaszombat iratanyagában, megyei és más, főleg tanúkihallgatási jegyzőkönyvekben találta meg, több mint négy évszázad forrásanyagát kutatva.

A szerző eredeti szándéka az volt, hogy csupán a káromkodásokat rögzíti, később vált világossá számára, mennyire fontos, hogy milyen helyzetekben és szövegkörnyezetben hangzottak el az idézett mondatok.
A "szitokgyűjtemény" a rimaszombati Patrióta Kiadó Gömör-Kishonti Téka sorozatának 18. kiadványaként jelent meg.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
irodalom

Andris Kalnozols: Szólíts Naptárnak – a kötetbemutatóról
irodalom

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt

Más művészeti ágakról

Illusztrátorok beszámolója a Bolognai Gyermekkönyvvásárról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés