bezár
 

irodalom

2020. 09. 21.
A szavak itt lent mindig összeérnek
Halmai Tamás Kint lények járnak című kötetének bemutatója
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az Ünnepi Könyvhét minden évben az egyik legnagyobb volumenű irodalmi témájú esemény, amely közös programokra hívja a szakmában tevékenykedőket és az olvasóközönséget. Eredeti időpontja szerint nyár elején került volna megrendezésre a Vörösmarty téren, a vírushelyzet azonban megakadályozta ezt, és sajnos a dátum elhalasztása ellenére sem valósulhatott meg. A Prae Kiadó azonban a megfelelő járványügyi intézkedések mellett meghirdette könyvheti nyolc könyvének bemutatását.

A sort Halmai Tamás Kint lények járnak című verseskötete nyitotta, amelynek bemutatója szeptember 17-én zajlott 18 órai kezdettel a Kis Présházban, amelyet a pécsi származású költő nemrég elhunyt kortársa, Bertók László emlékének ajánlott. A szerzővel Balogh Endre kiadóvezető beszélgetett a könyv megírásának folyamatáról, illetve a kötet koncepciójáról.

prae.hu

Három ciklus, három különböző forma, hasonló irányzatok és a szövegek feszességének összetartó ereje jellemzi legjobban a részben hagyományos, ám mégis modernizált, máskor pedig a szabályok teljes felrúgásával megírt szonetteket és szabadon futó verseket tartalmazó gyűjteményt. A három egységre – Cseppfolyó, Krisztusország, Madárcsobogás – bontott könyv sokszínűségét mutatja, hogy rengeteg témát dolgoz fel, szól életről és halálról, az ember létezésének meghatározó és jelentéktelen dolgairól. Foglalkozik a természettel, filozofál az időről és tiszteleg a nyelv előtt. A beszélgetés moderátora felvetette, hogy az ő olvasata szerint a könyv egyik legfontosabb ihletforrása a szerelem, ez határozza meg leginkább a szövegek komponálását. Halmai válaszából megtudhattuk, tulajdonképpen minden versében felfedezhető motívum ez, amely nem kötődik egy kifejezett emberhez, nincsen kifejezett tárgya, hanem globálisan van jelen, meghatározza a világ átfogó szemléletét. Felmerült továbbá az irodalmi hatások kérdése, az, hogy mely korábban élt és mely kortárs alkotók befolyásolták a könyvben szereplő versek formálódását. A legnagyobb hangsúlyt Babits Mihály és Rilke neve kapta.

Az est legfontosabb gondolata azt hiszem, nem a könyvben megírtak közül való volt, hanem a szerző azon megfogalmazásából származik, mellyel Halmai az általa, és nagyra becsült kortársa által egyaránt képviselt költészetfelfogásra irányuló kérdésre válaszolt: „Nem csak a fák érnek össze fent, hanem a szavak is itt lent. És a különböző égtájak, világnézetek, vallási hagyományok, bölcseleti tradíciók, gondolatok megpróbálnak összeérni, amennyire össze tudnak érni egyelőre a poétikai közlésrend keretei között.” Hiszen a költő és a költészet feladata, hogy amin csak egy kicsit is javíthat egy-egy verssel a világban, vagy legalább felhívhatja az emberek figyelmét a problémára, akkor azt igyekezzen a lehető legnagyobb tenni akarással véghez vinni.

A Kint lények járnak című kötet tehát az elmében felötlő leggyakoribb gondolatokat, a természeti jelenségeket, az emberek közti kapcsolatokat és a világhoz való hozzáállásunkhoz kapcsolódó kérdéseket öleli fel, ezekre keres válaszokat. Van, amikor csak iránymutatást ad, máskor tűpontos igazságokat talál. S talán ezen igazságok kinyilatkoztatására csak a líra képes.

A beszélgetés végeztével a hallgatóságnak lehetősége nyílt kedvezményes áron megvásárolnia a könyvet, illetve friss példányaikat dedikáltatni a költővel.

A könyv megvásárolható a Prae Kiadó webshopjában

Fotó: Bach Máté

Halmai Tamás – Kint lények járnak, Prae Kiadó, Bp., 2020, 89 old., 2790 Ft

 

nyomtat

Szerzők

-- Horváth Florencia --


További írások a rovatból

Tudósítás a Tolnai-emléknapról - második rész
Szubjektív esszé egy koreai költészeti könyvbemutatóról
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről

Más művészeti ágakról

színház

Cyrano de Bergerac a Budaörsi Latinovits Színházban
art&design

A 7layers című csoportos kiállítás a Pikszisben
Len Wiseman: Balerina


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés