bezár
 

zene

2015. 09. 05.
Goldmark Károly zeneszerző emlékére nyílt kiállítás Keszthelyen
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A száz éve elhunyt Goldmark Károly zeneszerző emlékére nyílt szombaton kiállítás szülővárosában, Keszthelyen.

Goldmark legnagyobb érdeme, hogy az első magyar operaszerző, aki világsikert aratott, mégpedig az éppen 140 évvel ezelőtt bemutatott Sába királynőjével - fogalmazta meg Károly Róbert karmester, zeneszerző a Helikon Kastélymúzeumban megnyitott emlékkiállításon.

prae.hu

A muzsikus pályájáról szólva elmondta, hogy a szegény kántorcsaládból származó Goldmark Károly Sopronban és Bécsben tanult hegedülni. Hat operát írt, de szimfonikus és kamarazenei művek is fűződnek a nevéhez. Hozzáfűzte, hogy Liszt Ferenchez hasonlóan "izzó magyar szíve volt", ami nemcsak a zenéjében tükröződött, de Bécsben töltött évtizedei ellenére mindvégig magyar állampolgár maradt.

Kardos Laura művészettörténész, a kastélymúzeum közgyűjteményi vezetője kifejtette: három évforduló is kötődik idén Goldmarkhoz, hiszen 185 éve, 1830-ban született Keszthelyen, 140 éve, 1875-ben mutatták be a Sába királynője című operáját, és éppen 100 esztendeje, 1915-ben hunyt el Bécsben.

A kastélymúzeum szinte teljes egészében saját gyűjteményéből válogatva állította össze a tárlatot, ugyanis az intézmény gazdag Goldmark-anyaggal rendelkezik. Ez még a Festeticsek egykori könyvtárosának köszönhető, aki nagy rajongója volt a zeneszerzőnek - tette hozzá.

A keszthelyi kiállításon, amely A magyar kisváros bölcsőjétől a világhírig címet viseli, számos újságcikk, könyv, fotó, továbbá kották és hanglemezek, illetve koncertműsorok láthatók, felidézve a zeneszerző munkáit és méltatásait. Látható például egy veretes és vastag emlékalbum is, amit az 1910-es keszthelyi Goldmark-ünnepségekre állítottak össze szülővárosában, megünnepelve 80. születésnapját.

A Goldmark Károly halálának centenáriumára összeállított tárlat december 31-ig látható Keszthelyen.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Folkment Minifesztiválról
Schlanger Tamás és a Sonus Cordis Kvartett a FUGA-ban
Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
A kripli a Centrál Színházban
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés