bezár
 

színház

2017. 03. 20.
Cirkuszi szomszédolás – tegnap játszotta utoljára a Fővárosi Nagycirkusz
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Fővárosi Nagycirkusz január 28-án bemutatott műsorában a szomszédos és a visegrádi országok cirkuszművészete került a középpontba. A Cirkuszi szomszédolás című produkcióban egymást kiegészítve léptek porondra a környező országok tehetséges artistái – ezzel is azt hangsúlyozták, hogy együtt, egymásra figyelve, egymástól tanulva milyen sokra vagyunk képesek.

Közép-Európa közepén Magyarország jelentős cirkuszi tradíciókkal bíró nemzet. Ahogy kiemelkedő alkotóink vannak a komolyzene, a színház, a táncművészet, az irodalom területén, úgy a cirkuszművészetünket is ismeri és elismeri a világ. Az elmúlt évszázadokban eredményeket csak úgy tudtunk felmutatni, hogy figyeltük és tiszteltük a szomszédos népek kultúráját, hatással voltunk rájuk és tőlük mindig tanultunk. Ahogy más művészeti ágakban, úgy a cirkuszművészetben is különös fontossága van ennek a kölcsönös inspirációnak.

Szkéné színház

A Fővárosi Nagycirkusz 2017 tavaszi műsora e kölcsönös „művészeti, kulturális respekt”-nek a jegyében született. A műsorban egy-egy produkcióval mutatták be a szomszédos országok mellett a visegrádi négyek klasszikus és modern cirkuszi értékeit, útkereséseit. A cél az volt, hogy a közös gyökerek felkutatása és megismerése mellett együtt, egy műsorban szerepeljenek azok a cirkuszművészek, akiknek cirkuszi tradíciói és művészete egymás mellett, egymással sok szálon és kölcsönhatásban találkozva fejlődött ki.

A Cirkuszi szomszédolás című műsor első részében a visegrádi, második részében a szomszédos országok és hazánk kultúrájának bemutatására és cirkuszművészetének felvillantására tettek kísérletet. A műsorban látható volt Helena Polach futballzsonglőr (Csehország), a Duo Szeibe levegőszáma (Lengyelország), a Duo Jednorog karika-galambszáma (Lengyelország), Valerijana Anamaria Sliva kutyaszáma (Szerbia), Veres Henrik zsonglőr (Magyarország), Adriana Folco (Knie) klasszikus Freiheit-száma (Ausztria), Jelena Znaor hullahopp-száma (Horvátország), a Troupe Yarov levegő-perzs száma (Ukrajna), a Duo Fabulous ikária száma (Ukrajna), a Duo Romance gurtni-tangó száma (Románia), a Duo Nonstop görgőszáma (Ukrajna), Katarina Sebestyénová vízgömb száma (Szlovákia) és a világhírű Rippel Brothers új koreográfiájú erőemelő száma (Magyarország).

A Cirkuszi Szomszédolás című cirkuszi műsor szinopszisa:

Régen a vándorcirkuszok szabadon járták Közép-Európát, sátrat vertek a városok mellett, kikiáltók csábították estéről estére a nagyérdeműt. S miközben mulattattak és szórakoztattak, a sátor mögött, az utazókocsik között barátságok születtek, szerelmek szövődtek, a fiatalok családot alapítottak, majd pedig önálló cirkuszi dinasztiákat. A cirkuszi élet romantikájához hozzá tartozott ez a fajta határokat és korlátokat nem ismerő szabadság. A ma is aktívan fellépő cirkuszi családok többsége is ebbe a világba vezeti vissza családfáját – számos cirkuszi família legendáriumának része, hogy utazás vagy közös fellépés során ismerkedtek össze a nagyszülők vagy a dédszülők.

Ebben a formában ez egy sajátosan közép-európai történet is: az itt élő számos nép a cirkusz világában folyamatosan összekeveredett egymással, akár a magánéletben, akár a porondon. S mi bármelyikről is beszéljünk, szerelemről beszélünk. S ahogy az élet elengedhetetlen összetevője a szerelem, úgy a művészetnek, a cirkuszművészetnek is az: kölcsönös figyelem szükséges hozzá, alázat, folyamatosan megújuló inspiráció, rengeteg munka és még több türelem.

És abban az értelemben is egy sajátos közép-európai történetről beszélünk, hogy az itt dolgozó és utazó művészek hazájukban is hazátlanok voltak. A lakókocsis élet, a folyamatos úton levés megfoszt a személyes, a biztonságos, a szerető otthontól. Darabunk és a jövőnket egyre inkább megfogalmazó terveink erre a sajátos helyzetre is reflektálnak: a Cirkuszi szomszédolásban úgy épít egy közös műsort számos tehetséges közép-európai artista, ahogy majd mi szeretnénk nekik otthont nyújtani a Budapestre álmodott közép-európai cirkuszművészeti központunkban.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Nyitónap a Horizont Táncfesztiválon
Molière A mizantróp című darabja az RS9 Színházban

Más művészeti ágakról

Szubjektív esszé egy koreai költészeti könyvbemutatóról
irodalom

Bemutatták Szeles Judit Világatlasz című verseskötetét
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés