bezár
 

irodalom

2020. 03. 29.
Hogyan segítenek a könyvtárak a koronavírus idején?
Országszerte számos könyvtár teszi elérhetővé online a tartalmait
Tartalom értékelése (2 vélemény alapján):
Hogyan segítenek a könyvtárak a koronavírus idején? Országszerte eddig 131 könyvtár és számos kiadó nyújt rendkívüli szolgáltatásokat a karanténban élő, olvasó lakosságnak. A digitális tartalmaktól kezdve a podcasteken át a házhoz szállításig, számtalan módon segítenek, hogy az irodalomszerető felnőtteknek szórakozáshoz, az egyetemistáknak szakirodalomhoz, a diákoknak tanulási segédletekhez, hangoskönyvekhez és kötelező olvasmányokhoz, a gyerekeknek pedig a meseolvasás élményéhez sikerüljön hozzájutni.  

Reagálva a mindannyiunk életét érő változásokra, több könyvtár és kiadó is arra törekszik, hogy szolgáltatásaikat zavartalanul folytathassák, valamint kiegészítő lépésekkel – például a tartalom szabad áramlásával – segítsenek feltölteni azt a helyet, ahol az ember mozgástere állt. Kezdjük a könyvtárakkal. 

prae.hu

Az Országos Széchenyi Könyvtár Könyvtári Intézete létrehozott egy új webes felületet, ahol nyomon követhetőek a magyarországi könyvtárak intézkedései. A főoldalon országos, interaktív térkép ad alapvető információkat a magyarországi könyvtárakról, valamint mutatja, hány intézmény nyújt a helyzettel tekintetre rendkívüli szolgáltatásokat. A 407 regisztrált könyvtárból 131 jelezte, hogy kiegészített szolgáltatásokkal működik, ebből 24 budapesti

A szolgáltatásokra országszerte példák hosszú sorozatát olvashatjuk a weboldalon, melyen közvetlen elérhetőséget is adnak a kiemelt könyvtárakhoz. Ahogy írják, "a felsorolt lehetőségek csak példák a könyvtárak szolgáltatásainak sokszínűségére", így más könyvtárak is nyújthatják ugyanazt a szolgáltatást. Például egy egyszerű google kereseséssel online meseolvasásokat találhatunk a Magyar Elektronikus Könyvtár honlapján, vagy közvetlenül a weboldalról a Központi Statisztikai Hivatal linkjére kattintva, ami rögtön a Facebook-oldalukon közzétett videót hozza be. Az online tartalmak minden típusa tehát azonnal elérhető, ezen felül azok a felületek is meg vannak adva a weboldalon, ahol tovább kutathatunk tartalmakért. 

A szélesebb olvasóközönség többek között hangoskönyvekhez, e-learning oktatófelületekhez, digitális kiálíltásokhoz, podcastokhoz, e-könyvekhez, valamint könyvajánlókhoz juthat. A Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ, valamint az ország több másik bibliotékája házhoz szállítást is biztosít nyugdíjas és mozgásukban korlátozott olvasóinak. Emellett számos könyvtár online csatornája ad a koronavírussal kapcsolatban hiteles tájékoztatást az országos és az adott településre vonatkozó rendelkezéseket és tanácsokat illetően. Ha valami, akkor a társadalmi tevékenységek teljes listáját közlő weblap megmutatja a 21. századi könyvtárak szerepét a köznvelés és a szórakoztatás terén. 

Hogyan segítenek neked a könyvtárak a koronavírus idején?

De mit tehet az ember, ha nem egy online guru, és nem ismeri magát úgy ki az adatbázisok sűrű rengetegében, mint egy harminc éve az MTA-n dolgozó kutató? Erre a lehetetlen esetre a könyvtárak munkatársai adatbázis-ajánlókat állítottak össze, mely szintén elérhető az OSZK új webes felületén, így segítve a munkához, tanuláshoz és oktatáshoz szükséges forrásanyagok megtalálását. Abban az esetben pedig, ha személyes útmutatásra lenne szükségünk, élő, online könyvtári tájékoztatás során Skype-on keresztül lehet kérdezni a könyvtárak munkatársait. Amennyiben a keresett tartalmak nem elérhetőek online (páldául a Magyar Elektronikus Könyvtár kibővített felületén), a könyvtárnak e-mailen kért dokumentumait (könyveket, DVD-ket, CD-ket) előre összekészítik, hogy az olvasónak már csak át kelljen vennie azokat. Mindemellett a Könyvtári Figyelő, a Könyv, Könyvtár és Könyvtáros folyóiratokhoz az Országos Széchényi Könyvtár és a Könyvtári Intézet a járvány ideje alatt teljes körű elektronikus hozzáférést biztosít.  

A könyvtárak kiterjedt intézkedései mellett a Szakkiadók Társulása (röviden: SZAKTÁRS) úgy döntött, hogy egy hónapra, azaz április 23-ig, az Arcanum Digitális Tudománytárhoz hasonlóan, ingyen hozzáférhetővé teszik a portáljukon keresztül a szakkönyv adatbázisait (na tessék, ezért nem szabad a kutatókkal viccelődni). Így 12 kiadó összesen 15 ezer kötete válik ingyen elérhetővé, olvashatóvá, kutathatóvá, melyek korábban  kizárólag intézményi előfizetők számára voltak elérhetőek.  A 15 ezres portfólió a hetekben újabb jelentős kiadókkal fog bővülni. Mint írják, „a kialakult helyzetben kötelességünknek éreztük, hogy a mindenki számára szabad hozzáférés megteremtésével hozzájáruljunk a tanulás, oktatás, kutatás, közművelődés magas színvonalú működésének fenntartásához”. A nyílt hónap alatt a kiadók online tartalmai minden érdeklődő számára szabadon elérhető és megjeleníthető, letölteni azonban csak az intézményi előfizetőknek van lehetősége. 

(fotó: nepszava.hu)

nyomtat

Szerzők

-- Szabó Máté --


További írások a rovatból

Ilyen volt a májusi FISZ Junior záróeseménye
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025

Más művészeti ágakról

Az Árnyak kertje című antológiáról
Robert Icke Szophoklész-átirata a Radnóti Miklós Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés