bezár
 

film

2021. 04. 21.
Idén online vetítésekkel ünneplik A magyar film napját
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Idén online vetítésekkel ünneplik A magyar film napját A magyar film napját ünnepli április 30-án az Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata kezdeményezésére közösen az Uránia Nemzeti Filmszínház és a Nemzeti Filmintézet Filmarchívuma.

2018 óta április 30. A magyar film napja, ilyenkor a magyar filmtörténet kezdeteire emlékezünk, a magyar film történeti és kortárs gazdagságát ünnepeljük. Idén a jeles dátum még különlegesebb, hiszen éppen 120 éve történt, hogy április 30-án az Uránia Tudományos Színházban, a mai Nemzeti Filmszínház elődjében bemutatták az első, már játékfilmes elemeket is tartalmazó magyar filmalkotást, A tánczot.

Ebből az alkalomból az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozata a magyar film ritkán látható örök értékeire szeretné felhívni a figyelmet, ezért kezdeményezésére az Uránia Nemzeti Filmszínház a Nemzeti Filmintézet Filmarchívumával együttműködve online filmestet szervez. A magyar rövidfilm sajátos arculatával, tömörségével a játékfilmeknek is fontos alapja. Ezen az estén az érdeklődők mind a drámai, mind a lírikus vonulatból láthatnak alkotásokat, köztük egy, a jeles elődökhöz kötődő, mai kisfilm magyarországi ősbemutatóját.

A Sára Sándor, Kósa Ferenc, Gyöngyössy Imre, Tóth János, Bicskei Zoltán, Siflis Zoltán rövidfilmjeiből összeállított válogatás az Uránia webmozijában látható. A műfajilag sokszínű program első felében három, mára klasszikussá vált rövidfilm kerül a műsorra, majd egy olyan új, a megidézett mesterek munkásságához is kötődő alkotást vetítenek online, amely Magyarországon először most lesz látható. A folytatásban az érdeklődők bepillanthatnak a magyar filmtörténet őskorába. A filmvetítés előtt az Uránia Filmszínház emeleti kávézójában Gelencsér Gábor filmesztétával felvett szakmai bevezetőt játsszák le.

További információ a rendezvényről ezen a linken olvasható.

A négyzetes kép forrása:filmarchiv.hu
© Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Mehran Tamadon: Ahol nincs isten & Legrosszabb ellenségem
Interjú Dér Asiával a Nem halok meg című filmje kapcsán

Más művészeti ágakról

Platon Karataev: Napkötöző – négy szám
Lugosi LUGO László utánkövetése – elhangzott az emléktábla avatásán
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés