bezár
 

építészet

2023. 01. 06.
Kultúra az istállóban?
Egykori gazdasági épületek kulturális térként történő újjászületéséről tartanak konferenciát
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kultúra az istállóban? Egykori gazdasági épületek kulturális térként történő újjászületéséről tart konferenciát Pajták, csűrök új élete címmel a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola január 17-én Kápolnásnyéken, a Liszt Művészházban.

Mint a szervezet csütörtöki közleményében felidézik, egy erdélyi és egy németországi szervezettel együttműködve nyertek pályázatot a Kreatív Európa program keretében Csűrök és pajták: a lakás és a kultúra minőségi terei című projektjükhöz, amellyel a minőségi épített környezet kialakításához szeretnének hozzájárulni Európa vidéki térségeiben csűr- és pajtaátalakítások innovatív és zöld megoldásainak tervezésével és népszerűsítésével.

prae.hu

A projekt folyamán az átalakítások építészmérnökök és képzőművészek közös munkájának eredményeként valósulhatnak meg – írják, kiemelve, hogy a projektnek Közép- és Kelet-Európában különös jelentősége van, mivel többmillió családi gazdaságban még mindig állnak ilyen épületek, a hagyományos mezőgazdaság megszűnésével azonban a csűrök fokozatosan elvesztik eredeti funkciójukat.

A konferencia célja, hogy ezt a rendkívül fontos témát továbbgondolja, kibontsa, és felvázolja a jövőbeni lehetőségeket. Ennek megfelelően a konferencia helyszínének kiválasztása sem volt véletlenszerű, mivel a Liszt Művészház egy istálló kulturális térként történő újjászületésének csodálatos példája – mutatnak rá a közleményben.

A konferencián új életre kelt pajtákról, csűrökről, a XXI. század közösségi tereiről tart előadást Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója, a Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke, Horváth László, a Fonó Budai Zeneház igazgatója, Juhász Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Kmellár Viktória néprajzos-muzeológus, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Rodics Eszter, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnöke, Rodics Gergely, az Agri-Cultura-Natura-Transylvaniae Egyesület elnöke, valamint Tóth János, a Hagyományok Háza hálózatvezetője.

Délután az Örökség Kultúrpolitikai Intézet szervezésében Hagyomány, örökség, közösség – mit jelent mindez a gyakorlatban és a 21. században? címmel tartanak kerekasztal-beszélgetést, amelynek Hamvas Bélától kölcsönzött mottója: „A hagyomány az embernek visszaadja önmagát.” A beszélgetés résztvevője lesz Sebő Ferenc Kossuth-díjas énekes, népzenekutató és építészmérnök, a nemzet művésze, Novák Péter zenész, színész, rendező, Liber Endre népzenész, a Hangvető alapítója, a Halmos Béla Kollégium vezetője és Rodics Gergely térségfejlesztési szakmérnök, tájgazdálkodási szakember, csűrtulajdonos.

A beszélgetés moderátora, a szervező népfőiskola elnöke, Rodics Eszter a közleményben kiemeli, hogy a pajták, csűrök egyre nagyobb szerepet kapnak a közgondolkodásban a PajtaKult mozgalom hatására közösségi terek, például pajtaszínházak vagy pajtakoncertek helyszíneként is.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

(kult-genocídium)
építészet

Interjú Filip Rybkowskival
építészet

Szaúd-Arábia gigantikus beruházása
építészet

Interjú Monika Karczmarczykkal

Más művészeti ágakról

Dombai Dóra: Veszélyes lehet a mozi - a könyvbemutató
Asher Kravitz: A Zsidó Kutya a Spinoza Színházban
gyerek

Marék Veronika kapta a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés