bezár
 

irodalom

2010. 02. 04.
Emlékház lett Takáts Gyula háza
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Végakaratának megfelelően emlékházzá alakították Takáts Gyula, a Nyugat harmadik nemzedékéhez sorolt költő, műfordító, kritikus egykori kaposvári lakóházát. A 2008-ban elhunyt alkotó hagyatékát bemutató irodalmi múzeumot csütörtökön, születésének 99. évfordulóján avatták fel.

prae.hu

A Kossuth-díjas, kétszeres József Attila-díjas költő emlékházát az őt díszpolgárrá fogadó települések, így Kaposvár és Balatongyörök polgármestere, Szita Károly és Kiss László Tibor, valamint Tab képviseletében Bertalan Béla, a helyi könyvtár igazgatója avatta fel a kortárs irodalom jeles alakjai, barátok és tisztelők jelenlétében.

Pomogáts Béla irodalomtörténész, a - Takáts Gyula által 23 éven át, egészen haláláig vezetett - Berzsenyi Irodalmi és Művészeti Társaság elnöke beszédében rámutatott: "ezek az emlékmúzeumok a magyar irodalom szakrális helyei, amelyeket nemcsak tisztelni kell, hanem használni, látogatni, tanulmányozni, gondozni is. Különösen a fiatalabb nemzedéknek, hiszen a személyes élmények erejével kötik ezeket a nemzedékeket irodalmunk belső világához, teszik átélhetőbbé a klasszikus műveket".

Szita Károly, Kaposvár polgármestere köszöntőjében felidézte, hogy úgy tíz évvel ezelőtt Takáts Gyula egy beszélgetésük közben megemlítette: szeretné, ha halála után Kaposvár kezelné a hagyatékát, ha szeretett városa emlékszobát alakítana ki mindazon értékekkel, amelyek életét, munkáját fémjelzik, legyen szó személyes tárgyairól, műveiről vagy éppen kutatásairól.

A város eleget tett a költő végakaratának, a művész egykori, Kovács Sebestyén Gyula utca 9. szám alatti lakóházát Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Berzsenyi Dániel Irodalmi és Művészeti Társaság, valamint a Művészetek Kincsesháza alakíttatta át emlékházzá, tette látogathatóvá a nagyközönség számára.

Takáts Gyula életének nagyobb részét Kaposváron, a Dél-Dunántúlon töltötte, versei, regényei, esszéi e tájhoz, Kaposvárhoz és környékéhez kapcsolódnak. Regényeiben és elbeszéléseiben a dunántúli életet, az ottani polgárság történelmi útját mutatta be. Tanulmányai és esszéi a magyar irodalom és művészet klasszikus hagyományairól, elsősorban Berzsenyi és Csokonai szellemi örökségéről, valamint a Nyugat költőiről adtak személyes képet. Egykor együtt sétált József Attilával, első kötetéről, a Kútról Radnóti Miklós írt Babits Mihály kérésére recenziót a Nyugatba.

Takáts Gyula 1911. február 4-én született a Somogy megyei Tabon. Középiskoláit Kaposváron végezte, majd 1934-ben a pécsi egyetemen szerzett tanári és bölcsészdoktori oklevelet földrajz, geológia és filozófia szakon. Egyetemi tanulmányait befejezve 1939-től Munkácson, majd Kaposváron középiskolában tanított, 1948 és 1971 között a kaposvári Rippl-Rónai József Múzeum és a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője volt.

A Berzsenyi Irodalmi és Művészeti Társaság 1985-ben választotta elnökének, a Magyar Irodalomtörténeti Társaságnak 1991-től volt tiszteletbeli tagja. Alapításától, 1992-től tagja volt a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának, 1994-től a Magyar Pen Club alelnöki tisztségét is betöltötte. Irodalmi munkásságát 1941-ben Baumgarten-díjjal, 1960-ban és 1971-ben József Attila-díjjal, 1983-ban a Művészeti Alap nagydíjával jutalmazták. 1985-ben Déry Tibor-jutalomban, 1991-ben életműve elismeréseként Kossuth-díjban részesült.

Ugyanabban az évben megkapta a Magyar Köztársaság Zászlórendje kitüntetést.

Takáts Gyula 2008. november 20-án hunyt el.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

irodalom

Az örmény idő nyomában
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
A kripli a Centrál Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés