bezár
 

irodalom

2011. 04. 16.
Taburól gyerekeknek
Kortárs európai ifjúsági regények a Mórától
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Péntek délután a Millenáris Fogadójában, a Könyvtáros klubban tartotta sajtótájékoztatóját a Móra Kiadó. Dian Viktória és Dóka Péter szerkesztők segítségével négy, elsősorban a tíz év feletti korosztály számára ajánlott könyvet ismerhettünk meg.

Dian Viktória rámutatott, a most bemutatásra kerülő négy regény mind külföldi szerző tollából származik, de alapvetően egymástól meglehetősen különbözőek. Ugyanakkor közös bennük, hogy egy-egy nyugat-európai trendnek felelnek meg, amit a kiadó szeretne közvetíteni a magyar olvasóközönség felé. Ezen belül a négy könyv egyike nálunk kifejezetten tabunak számító témát feszeget.

prae.hu

A Móra kiadó munkatársa elmondta, hogy a négy kötetből három műfaja Európában manapság igen népszerű. Az első könyv Timothée de Fombelle: Vango – Ég és föld között című műve. Egy vérbeli történelmi kalandregény, némi krimi szállal. A főhős hajótörés után egy szigeten tölti az életét, múltjából gyakorlatilag semmire sem emlékszik. Egy nap azonban rábukkan a szomszéd szigeten fekvő monostorra, és ez fenekestül felforgatja az életet. Számtalan váratlan fordulatnak köszönhetően egyszer csak azon kapja magát, hogy menekülnie kell, mentenie az életét. S miközben menekül, pontos képet kapunk a ’30-as évek Európájáról, és az akkor élt valós történelmi személyekről. A rejtélyek egyre sokasodnak és minden szál valamiféleképpen Vango családjához vezet. A "megoldásra" azonban még több mint fél évet várnunk kell, hiszen a második, befejező rész csak karácsony táján fog megjelenni, A hazátlan herceg címmel.


 

A második könyv tartalmának ismertetése előtt Dian Viktória egy kérdést intézett a jelenlévő könyvtárosokhoz: mi a tapasztalatuk, milyen jellegű könyveket kölcsönöznek ki leggyakrabban a fiatalok? „Fantasyt” – hallatszott innen-onnan a válasz, és ezzel a kiadó képviselője is egyetértett. Nem véletlen tehát, hogy a Móra újdonságai között ez a műfaj is helyt kapott.

A regény címe Unika – Az Élet Lángja, s egy olasz regénytrilógia első része. A szerző neve E. J. Allibis, mely már önmagában is misztikus színezetet kölcsönöz a könyvnek, hiszen nem egy létező személyt takar, hanem az egyik szereplőt. Dian Viktória felhívta a figyelmünket, hogy bár kétségtelenül itthon is nagy népszerűségnek örvend ez a műfaj, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy míg Nyugat-Európában a fantasyirodalom igen sokszínű, addig nálunk meglehetősen egyoldalú a kínálat. A kiadó törekvései közé tartozik, hogy ezen a helyzeten változtasson. A történet – a műfaj elvárásainak megfelelően – hétköznapi tinédzserek világából indít, és az angyalok közé repít bennünket: kiderül, hogy a három főszereplő fiatal, egyike maga is angyal, és részt kell vennie a jó és a rossz angyalok közt dúló háborúban. Ám számára még nagy kérdés, hogy melyik oldalra álljon. Dian szerint, a kötet mind képi világában, mind a felbukkanó lények tekintetében igazi, hamisítatlan fantasy.

A harmadik regény a Pöttyös sorozat legújabb darabja, címe: Családcsere, szerzője: Éléonore Cannone. Mint megtudhattuk, mulatságos, humoros lányregényről van szó, ami sosem megy ki a divatból. A történet főszereplője két kamasz, akinek családjai homlokegyenest eltérő életstílust képviselnek. Martinék merev időbeosztás szerint élnek, amit a fiú igen nehezen visel, míg Hortensia hóbortos, szétszórt családjával boldogul nehezen. Egy nap aztán elhatározzák: családot cserélnek egy hétre, s ez számtalan mulatságos szituációhoz vezet.




Dian Viktória. Fotó: Zoltán Csaba
 

Nem került részletes bemutatásra, ám szóba került még egy lányregény, mely valós szereplők mellett boszorkányokat is felvonultat, nem kevés humorral fűszerezve: Sarah Mlynowski Buli és bájital című kötete – mely szintén az idei Könyvfesztivál mórás újdonságai közé zartozik.


Ezek után Dóka Péter vette át a szót, hogy e
gyüttgondolkodásra invitáljon bennünket. Azt próbáltuk kideríteni kérdései segítségével, hogy akad-e ma Magyarországon olyan kortárs ifjúsági regény, mely az úgynevezett tabutémákkal foglalkozik. Ötletek akadtak ugyan, de igazi telitalálat nem volt: meg kellett állapítanunk, ezen a téren igen csak nagy hiátus van a magyar piacon. Ezen próbál egy kicsit javítani a Móra Kiadó Tabu könyvek sorozata, melynek első darabja Beate Teresa Hanika: Soha senkinek című kötete. A regény a családon belüli erőszak és a pedofília roppant kényes témáját járja körül, ám Dóka Péter szerint nem elsősorban a téma volt az, ami a könyv kiadására ösztönözte őket, hanem hogy véleményük szerint ez egy valóban izgalmas, érdekfeszítő tudatregény, melyben Malvina, a főhősnő számára is csak lassan válik érthetővé, mi az a súlyos titok, melyet gyermekkorában mélyen eltemetett lelke legbelsőbb zugaiba.

nyomtat

Szerzők

-- Pásztor Csörgei Andrea --


További írások a rovatból

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval
Recenzió az elmúlt három év elsőköteteiről

Más művészeti ágakról

A kripli a Centrál Színházban
Megnéztük a 15. Frankofón Filmnapok legjobb filmjeit
Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés