film / tudósítás
2015. 10. 06.
Mindegy, hogy barátságról, szerelemről, bosszúról, csalódásról, elmúlásról, gyászról vagy akár politikáról szóljanak a San Sebastiánban látott spanyol filmek, egy közös mindenképpen volt bennük, legyen szó jó vagy rossz műről, dokumentumfilmről vagy drámáról: olyan életerő mozgatta őket, mely a gyengébb dramaturgiai fordulatok vagy a kevésbé kiforrott koncepciók ellenére is élvezetessé tette ezeket a filmeket.
2015. 10. 03.
A Mustang című film nyerte a CineFest fődíját, a Pressburger Imre díjat, sőt a hírek szerint Franciaország ezt nevezi a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjra, ami szép eredmény az elsőfilmes török rendező, Deniz Gamze Ergüven részéről. Munkája egy bátor és élesen társadalomkritikus film a nők helyzetéről és a női felnőtté várásról Törökországban.
2015. 09. 30.
A 12. CineFest versenyprogramjába számos felnőtté válásról szóló tinifilmet válogattak be, melyek közül a legjobban várt címnek a már mozikban is futó Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni című számított, és végül a Mustang vitte el a fődíjat. De megkockáztatom, egy bevállalós szexvígjáték, A tinilány naplója című film teljesítette túl a várakozásokat, így vált a versenyszekció pozitív csalódásává.
2015. 09. 28.
A San Sebastiáni Filmfesztivál a spanyolnyelvű filmtermés legfontosabb európai gyűjtőhelye. Latin-amerikai filmek felbukkannak minden szekcióban, a fesztivál Horizontes Latinos elnevezésű válogatása pedig az év kiemelkedő műveit tárja elénk. Az itt említésre kerülő két film, az Eva no duerme a versenyprogramban, az El clan pedig a Perlak/Perlas elnevezésű szekcióban volt látható.
2015. 09. 28.
Lucile Hadzihalilovic Innocence című filmje nyomasztó, de egyben gyönyörű mestermunka. 2004-ben a New Directors szekció díját nyerte el San Sebastiánban. Az Evolution, melyet idén a fesztivál hivatalos szelekciójában mutattak be, ennek párfilmje; ismételten a gyermeki félelmek legsötétebb zugaiba vezeti nézőit, melyek ezúttal szemben a leányiskola finom ódonságával, hidegek, nyirkosak és málladoznak.
2015. 09. 25.
A Doppelgänger-motívum csúcsra járatása, rafinált forgatókönyv, és annyi izgalom, hogy tövig rághatjuk a körmünket. A CineFest Osztrák Fókuszának utolsó vetítése Ausztria idei Oscar-nevezettje, a Goodnight Mommy (Ich seh, ich seh) volt. A Seidl Film gyártásában készült arthouse horror (esetleg pszichológiai thriller) Haneke-, M. Night Shyamalan- és de Palma-rajongóknak kötelező darab.
2015. 09. 24.
Szeméthegyek és egy hulla az alagsorban, Tom Hiddleston különböző eszközökkel felszerelve, mint egy dzsungelharcos járja a romokban heverő folyosókat, majd teraszán, a 25. emeleten egy kutya lábát kezdi el grillezni. Csak három hónapot kell Ben Wheatley legújabb filmjének visszaugrani az időben, hogy elmesélje egy égigérő lakóház apokalipszisét.
2015. 09. 22.
Parancsra hahotázik a közönség, a műsorvezető házaspár egymást püföli, statiszta lányok a sztárénekes spermáját lopják, és vannak, akik gyilkosságra készülnek. Álex de la Iglesia legújabb filmje versenyen kívül fut a 63. San Sebastián-i Filmfesztiválon, maró gúnya a showbiznisznek, éppen ezért jó helyen van.
2015. 09. 20.
A The Snake Brothers vígjátéknak álcázott testvérdráma, melynek középpontjában erkölcsi kérdések állnak. Az idei év egyik legnagyobb cseh sikere a CineFest versenyprogramjának keretében jutott el Magyarországra.
2015. 09. 20.
Yorgos Lanthimos a cannes-i Zsűri Nagydíjával jutalmazott filmjét a magyar közönség a CineFesten láthatta először. A homár, amely a versenyprogram egyik legerősebb filmje, csípős szatíra a magánéletbe való társadalmi beavatkozásról. Az öniróniát sem nélkülöző film egy olyan disztopikus világ lenyomata, amelyben az egyének minden döntését a vezetők diktálják, még a szerelmi életük alakulását is.




