színház / kulissza
2020. 03. 14.
Balog Dóra Svájcban él, játszik színházban, filmben, magyarul, németül, angolul. Legtöbb munkája német nyelvterületen van, és folyamatosan keresi az újabb lehetőségeket.
2020. 02. 26.
Idén már negyedik alkalommal vált a Vas utca és környéke újból pezsgő kulturális centrummá egy februári hosszú hétvégére. A “FACT: Festival, Arts, Cinema, Theatre”, azaz a Színház- és Filmművészeti Egyetemek Nemzetközi Fesztiválja négy nap alatt több hétre elegendő szellemi muníciót kínált az érdeklődő szakmai és szélesebb közönségnek. Színházi előadások, filmvetítések, látványterv- és egyéb kiállítások, „kritikustalálkozók” (Karsai György és Jászay Tamás vezetésével), filmes verseny, nemzetközi workshopok, a menzán közösségi „reggelik” és kreatív kézműves műhelyek versengtek a nézők és résztvevők figyelméért. Az inspiráló események mindegyikén lehetetlen volt részt venni, ez a beszámoló ezért inkább a színházi előadásokra fókuszál.
2020. 02. 20.
Egy februári délutánon a Kelet Kávézó félhomályos terében mintha kihelyezett ELTE-szemináriumon vett volna részt a Beckett-rajongó hallgatóság. Három drámája új fordításban látott napvilágot a Gondolat Kiadó gondozásában. Ezt az alkalmat ünnepeltük.
2020. 02. 02.
A Soltis Lajos Színházban készül a 3 nővér, vagyis Sardar Tagirovsky újra Csehovot rendez. A február 15-ei díszelőadás színházi léptékben mérve még messze van, hívja fel a figyelmünket az orosz származású rendező, aztán invitál minket, nézzük meg az aktuális próba végét.
2020. 01. 26.
Geréb Zsófia a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem után Berlinben tanult operarendezést. Megjárta Bayreuthot, sőt Argentínát is, és a jövőben olyan produkciós irodát szeretne maga mögött tudni, melynek segítségével bátran kísérletezhet és működhetne együtt más izgalmas előadókkal is.
2020. 01. 26.
Vági Bence koreográfus, rendező. A Recirquel Társulat bázisán beszélgettünk vele, amelynek alapítója és művészeti vezetője.
2020. 01. 25.
A Gérecz-hagyaték című monográfia írásakor még nem láttam a már korábban a Maladype Színházban bemutatott színdarabot, s a költő Gérecz Attila műveinek kritikai kiadásának szerkesztése közben is csak vágyakoztam utána. Aki látta, dicsérte, ám olyan ritkán játszották, hogy lehetetlennek tűnt elcsípni. Gérecz kutatójaként a közelmúltban megismerve az alkotókat, immár közösen gondolkodunk a további lehetőségeken, közönségtalálkozókon, beszélgetésekkel egybekötött bemutatókon, legközelebb február 14-én a „VígEgyetem” sorozat keretében.
2020. 01. 20.
Bántalmazásnak számít-e egy élesebb hangvételű kritika? – teszi fel a kérdést Kovács Natália kritikus moderátorként a Három Hollóban, ahol a színművész-pszichológus Detre Annamária, a kritikus Rádai Andrea és a színész-színházigazgató Mácsai Pál vitatták meg, hol is áll most a kritikus, vajon néző-e inkább, vagy beépített ember, van-e súlya a szavának, és hogyan is kéne bánnia vélt vagy valós hatalmával.
2019. 12. 15.
Kovalik Balázs rendező, 2010-ig a Magyar Állami Operaház és a Budapesti Őszi Művészeti Fesztivál művészeti vezetője. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem opera tanszakát vezette, jelenleg docens a lipcsei Zeneművészeti Egyetem opera szakán és a berlini Művészeti Egyetem opera szakán, emellett a müncheni August Everding Bayerische Theaterakademie Opera tanszék vezetője.
2019. 12. 02.
Szabó György a Trafó alapítója, jelenleg menedzserigazgatója, Barda Beáta pedig ügyvezető igazgatója. A Fiatal Művészek Klubja jogutódjaként induló intézmény több mint húsz éve működik.