bezár
 

irodalom

2012. 02. 01.
Táj, nép, történelem
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A magyarság természeti környezetét és tájhasznosító, tájalakító tevékenységét, történeti demográfiáját tárja az olvasó elé az MTA Néprajztudományi Intézete sorozatának záró kötete, amely Táj, nép, történelem címmel látott napvilágot; a kiadványt szerdán mutatták be az Akadémia Könyvtárában.

prae.hu

A Magyar néprajz I. 1. kötet, amelynek Paládi-Kovács Attila akadémikus a főszerkesztője, az Akadémiai Kiadó gondozásában jelent meg. Az ezres példányszámban megjelent könyvet gazdag képanyag - 114 színes, 200 fekete-fehér fotó, 285 ábra és 38 térkép illusztrálja.
Pálinkás József, az MTA elnöke méltatásában rámutatott, hogy az a "mindennapok történetét, történelmét" mutatja be.

"A történelem oktatása során az eseményekre, évszámokra helyezik a hangsúlyt, de vajmi kevés szó esik arról, hogy különböző történelmi korokban miként és hol éltek, hogyan öltözködtek és táplálkoztak az emberek, Ezek a dolgok azonban nagyon szorosan hozzátartoznak egy nép életrajzához. Egyszerű dolgoknak tűnnek, de ismeretük közelebb hozza hozzánk a régmúlt történéseit" - fogalmazott Pálinkás József, hozzátéve: a kötetet nem csupán a tudós szakmának, hanem az érdeklődő értelmiségnek is szánják, s különösen nagy haszonnal forgathatják a történelemtanárok, akik e mű segítségével érdekesebbé, színesebbé tehetik óráikat.

Borsos Balázs, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének igazgatóhelyettese a nyolckötetes sorozat történetét elevenítette fel.

Ismertetése szerint a magyar néprajztudomány eddigi legnagyobb tudományos vállalkozásának kötetei nem az eredetileg elgondolt, a tartalmi, logikai sorrendet követő számozás rendjében, hanem a kéziratok elkészültének időrendjében követték egymást. Az V. Népköltészet kötet 1988-ban, a VI. Népzene, néptánc, népi játék 1990-ben, a VII. Népszokás, néphit, népi vallásosság 1990-ben, a III. Kézművesség 1991-ben, a IV. Életmód 1997-ben, a VIII. Társadalom 2000-ben, a II. Gazdálkodás 2001-ben, az I. 2. A népi műveltség korszakai 2009-ben, az I. 1. Táj, nép, történelem című 2011-ben jött ki a nyomdából.

"Noha a mű nyolckötetes, kilenc könyv látott napvilágot, s az I. 1. kötet kiadásával befejeződtek az 1988 és 2011 között megjelenő sorozat munkálatai. A vállalkozásban összességében 115 szerző vett részt" - emelte ki Borsos Balázs.

A sorozat összesen 8330 oldalon tárja az olvasó elé a magyar népi kultúra örökségét. Nem pusztán leírja, rendszerezi a zömében hosszú történeti múltra visszatekintő hagyományok világát, hanem értékeli, elemzi a tradíciók együtteseit, a köznépi kultúrának a magyarságra, illetve annak egyes társadalmi rétegeire, foglalkozási, táji, területi csoportjaira jellemző, sajátos vonásait.

A legutoljára maradt kötet nagyobb tematikai egységei a magyar néprajztudomány történetét, a magyarság természeti környezetét és tájhasznosító, tájalakító tevékenységét, a magyar nép "életrajzát", történeti demográfiáját és a Kárpát-medence etnikai térszerkezetének történeti változásait, s végül a magyar nép táji-történeti tagolódását, a néprajzi régiók, népterületek és népcsoportok rendszerezését, a népi kultúra regionálisan eltérő jellegét, sajátságait mutatják be.

Borsos Balázs kiemelte, hogy sajátos ökológiai szemlélettel íródott a magyar nép természeti környezetét, annak formálódását vázoló fejezet.
"Az őshazától napjainkig követi a népesség adaptációját a természeti tájhoz, figyelemmel e folyamat tükröződésére a szókészletben és egyes kulturális tradíciókban.

A Kárpát-medence mai képének kialakulása döntően népünk tájépítő teljesítménye, itt az antropogén eredetű környezeti változások ezeréves folyamata elválaszthatatlan a magyar köznép történetétől, kétkezi munkájától. Kapcsolódik ehhez a történeti Magyarország etnikumainak és etnikai tereinek történeti alakulása.

A középkor századait a magyarság térfoglalása, terjeszkedése, a 16-18. századot térvesztése jellemezte. A 19. század elejétől 1920-ig ismét a magyarság gyarapodása figyelhető meg. Azóta számára kedvezőtlen etnodemográfiai folyamatok zajlanak" - mondta.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

irodalom

Bemutatták Szeles Judit Világatlasz című verseskötetét
Kritika Kukorelly Endre Ház, háború, halott című könyvéről
irodalom

Bemutatták Závada Péter Éngép című verseskötetét
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés