irodalom
2012. 02. 16.
Új könyvek a Scolartól: Kültelki Buddha és a Csikk
A Scolar kiadó két Európában nagy sikert aratott kötettel jelentkezik: Hanif Kureishi Kültelki Buddha című önéletrajzi ihletésű regényével és a német kritikusok szerint "új Zabhegyező"-ként emlegetett Csikk-kel, Wolfgang Herrndorf művével.

A kültelki Buddha önéletrajzi ihletésű mű is – Kureishi Kentben született, apja pakisztáni, anyja angol. Kent külvárosában, Bromleyban nőtt fel, később filozófiát hallgatott a londoni King’s College-ban. Írói pályafutását a hetvenes években kezdte (először álnéven), 1985-ben írta meg Az én szép kis mosodám Oscar-díjra jelölt forgatókönyvét, mely világhírűvé tette nevét. Eddig összesen hat regényt írt, legutóbbi, a Something to Tell You 2008-ban jelent meg. A szerző angol kiadója a Faber and Faber Limited kiadó.
A KÜLTELKI BUDDH A

krémjének, lelép a gyönyörű és izgalmas Evával, gyermekkori barátját és szerelmét pedig a szülei éhségsztrájkkal zsarolva kényszerítik hozzá egy mihaszna indiai férfihoz. A "kültelek" olyan hely Kureishinél, ahonnan el kell menni, ahonnan menekülni kell. Karim számára London – bár földrajzilag nem esik messze a lakóhelyétől – teljesen más világnak tűnik. Karimra rátalál a valószínűtlen lehetőség, hogy egy belvárosi színházban játsszon, ahol megfásult punkok, harcos trockisták, avantgárd színészek és vegetáriánus hippik között vezet kacskaringós útja.
A könyv 2011-ben elnyerte a Whitbread Award-ot, legjobb első regény
kategóriában.

CSIKK

kissé gyáva. Eljön a vakáció ideje, de Maik nem mehet nyaralni, két hétre egyedül marad a város szélén álló nagy házban, anyja újabb elvonókúrán,apja a titkárnőjével vidéken "dolgozik". Ekkor jelenik meg a ház előtt egy lopott autóval Csikk becenevű osztálytársa, aki eredetileg az Andrej Csicsacsov nevet viseli. A két srác gyorsan összebarátkozik, és a meglovasított trogya Ladával, nagyjából tisztán az unalom leküzdése ellen, elindulnak a nagy utazásra, Csikk rokonaihoz, Havasalföldre. Hogy nem jutnak el oda, az természetes… A regény, amolyan kettős nevelődési regény, másrészt epikus road movie, a Kelet-Németországon át vezető kalandozás története, Maik egyes szám első személyű narrációjában előadva.
A német kritika előszeretettel nevezte az új Zabhegyezőnek a regényt, nem egészen alaptalanul. Kamaszromantika, tapasztalatlan gyerekek kalandjai, az otthontalanság érzése a felnőttek világában, mint Salinger egykori sikerkönyvében. Kallódó fiatalok a szellemesen és ötletesen bonyolított cselekményben, könnyű kézzel, de nem felületesen megírva. Igényes lektűr, nagyon színvonalas bestseller.
A könyvet Németországban a Rowolth Kiadó adja ki.
További írások a rovatból
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben