bezár
 

színház

2008. 10. 25.
Zenthe Ferenc szobrát avatták fel Salgótarjánban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Zenthe Ferenc mellszobrát avatták fel pénteken Salgótarján salgóbányai városrészén, a Kossuth-díjas színművész szülőhelyén. Az ünnepségen Zenthe Ferenc özvegye, fia, és pályatársai is részt vettek.

Szkéné színház

Zenthe Ferenc, Nógrád megye és Salgótarján díszpolgára 1920-ban született Salgóbányán, ahol tavaly, a halálát követő évben emlékparkot alakítottak ki.

A mellszobrot, Molnár Péter szobrászművész alkotását az erdészház parkjában állíttatta fel Salgótarján önkormányzata az oktatási tárca, valamint a Képző- és Iparművészeti Lektorátus támogatásával.

A tenkes kapitánya című filmsorozat szignáljával kezdődött az ünnepség, amelyen elsőként Lőte Attila, a Madách Színház Jászai Mari-díjas színművésze emlékezett meg pályatársáról.

"Biztos vagyok benne, hogy a Jóisten jókedvében lehetett, amikor világra teremtette Firincet" - fogalmazott.

Lőte Attila remek színészként és nagyszerű emberként jellemezte Zenthe Ferencet, aki - mondta - alapjában racionális alkat volt, mégis derűjével, humorával ejtette rabul az embereket. 

"Hányzol, Firinc. Hiányzik az együttjátszás öröme, az igazság, a szorgalom, a bátorság, a korrektség, az ifjúság egének kékje" - mondta a színművész.

Székyné Sztrémi Melinda, a város polgármestere a mohorai születésű Tolnay Klári mellett Zenthe Ferencet nevezte a Palócföld színészlegendájának. 

Felidézte, hogy Zenthe Ferenc 10 éves koráig élt Salgóbányán, 2005-ben választották meg a Nemzet színészévé. Hetvennél több filmben és tévéjátékban szerepelt. Utolsó játékfilmje a Magyar Vándor volt 2004-ben, amelyben földijével, a szintén salgótarjáni Gyuriska Jánossal játszott.

Élete olyan volt, mint a játéka: természetes - mondta a polgármester, hozzátéve: a számos díj ellenére a legnagyobb elismerés a közönség jól érezhető szeretete.

Magyarország első Zenthe-szobrának avatásán Hollai Kálmán, az ugyancsak Salgótarjánból elszármazott színművész József Attila: Thomas Mann üdvözlése című versével búcsúzott Zenthe Ferenctől. A koszorúzók között volt Szerednyei Béla színművész is.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

színház

Szigethy Gábor: Régi mosolyok, régi könnyek
KIBORULT – színház, vacsora, pótSzilveszter! a Kettőspont Színházban
színház

Bolondok tánca a Radnóti Színházban

Más művészeti ágakról

Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben
art&design

Vetlényi Alma kiállítása a Liget Galériában
irodalom

Andris Kalnozols: Szólíts Naptárnak – a kötetbemutatóról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés