bezár
 

art&design

2013. 10. 16.
Budapest Galéria: Hosszú történetem
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Ardai Ildikó Ferenczy Noémi-díjas textilművész szízálból, gyapjúból és vesszőből font alkotásai láthatók Hosszú történetem címmel csütörtöktől a Budapesti Történeti Múzeumhoz tartozó Budapest Galériában.

prae.hu

A kiállítás-megnyitón könyvbemutató is lesz: Ardai Ildikó munkásságáról Fitz Péter művészettörténész írt 160 oldalas monográfiát. A kötetben minden műfajból 4-5 alkotást mutatnak be egy-egy sorozatból. A könyvet, amelyet Szemadám György festőművész ismertet, a Magyar Művészeti Akadémia adta ki és a XI. kerületi önkormányzat támogatta - mondta el az MTI-nek Ardai Ildikó.

A művész megjegyezte, hogy erre a kiállításra az életműből válogatott, és az eddig alkotott minden műfajból kitett munkákat. Tizenöt alkotása látható, köztük a hat négyzetméteres székely festékes szőnyeg.

Festetlen rackagyapjúból 2x2 méteres szőtt kilimet készített Égi madár címmel, amelyben az állati gyapjú eredeti színeit használta.
Munkáiban mindig az anyag a kiindulópont. A natúr gyapjú festetlen árnyalataihoz terrakotta, lila és kék festett gyapjút használt. Szalagfüggönyt is készített gyapjúból.

A művész vesszőből is alkot, szereti a hántolatlan, természetes fűzvesszőt, mert ahol éri a Nap, vörös lesz, ahol nem, ott zöld marad. Ebből fonta a Vasalót, így hívják a menedéket, amely védelmet nyújt a pásztornak a rossz idő elől. A tárlaton látható lesz a Fészkek és madarak című, több darabos vesszőmunka. Ott lesznek a kiállításon a varsák Aranyhalra várva címmel, tértextilek szízálból, köztük az álló kévék.

A galériába belépőket az ajtónál sátorszerű színes szízálmunka fogadja - összegezte a látnivalókat Ardai Ildikó.

A művész 1969-ben diplomázott az iparművészeti főiskolán. Szőnyegtervezőként a székely festékes szőnyegszövés tradícióját keltette életre. Az 1980-as évektől nagyméretű térbe helyezett textilszobrokat készít és a fűzvesszőfonás technikáját is használja. Fitz Péter művészettörténész azt írta róla, hogy "Ardai Ildikó a legpontosabban valósítja meg azt a kapcsolatot a népművészet-magasművészet között, amit végül a Bartók-féle ideának tartunk".

A kiállítás november 24-ig tart nyitva.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Megnyitóbeszéd Vigh Levente Léptek nyomán című kiállításához
Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
art&design

KristofLAB „Artificial Paradise” című kiállítása a MAMŰ Galériában

Más művészeti ágakról

Szubjektív esszé egy koreai költészeti könyvbemutatóról
Kritika Kukorelly Endre Ház, háború, halott című könyvéről
A köd című dráma a Kettőspont Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés