bezár
 

építészet

2015. 02. 28.
Építészeti örökség és nagyvárosi közösségek az idei építészeti filmnapokon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Különleges városi helyszíneken szerveződő lakóközösségek, a kelet-európai építészet élő öröksége és a városi aktivizmus új formái szerepelnek az idei Budapesti Építészeti Filmnapok válogatásában, amelynek a Toldi mozi ad otthont március 5. és 8. között.

A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) szervezésében zajló programon több mint 30 dokumentumfilm és számos háttérbeszélgetés várja az urbanisztika, az építészet és a dizájn filmnyelvi különlegességei iránt érdeklődőket - közölték a szervezők az MTI-vel.

A KÉK idén a nagyvárosi élet témáit feldolgozó nemzetközi filmesek, rendezők számára hirdetett pályázatot. Több mint 30, főleg 2013-ben 2014-ben készült rövidfilm, egész estés dokumentumfilm és kísérleti film került a Budapesti Építészeti Filmnapok idei válogatásába, a hagyományokhoz igazodva több, egyformán aktuális urbanisztikai-társadalmi probléma köré csoportosítva.

A vetítéseket idén is beszélgetések, előadások kísérik, így a filmnapok vendége lesz többek között a világhírű holland építész és teoretikus, Herman Hertzberger.

Az idei rendezvény különlegessége, hogy a vetítéseket önálló program zárja az Uránia Filmszínházban március 9-én; ekkor lesz a magyarországi premierje a Wim Wenders német rendező által készített Cathedrals of Culture című 3D filmnek, amely kiemelkedő építészeti megoldásokkal bíró épületek szemszögéből mutatja be az "emberekben zajló mindennapok világát". A projektben olyan neves filmesek fogtak össze, mint Robert Redford, Michael Madsen vagy Karim Ainouz.

A 2015-ös mustra témái is meglehetősen sokszínűek: önszerveződő, építészeti közösségek, a kelet-európai építészet élő öröksége, és az építészeti eredetiség jelenik meg visszatérően az egyébként különböző fókuszú filmekben. A fesztivál nyitófilmje egy lebontásra ítélt londoni lakótelep közösségét bemutató alkotás, az Estate: A Reviere, amelyet több, szintén a periférián élő lakóközösségekről szóló film követ, többek közt a cseh Inner Yard, az osztrák Life in the Coffin Factory és az amerikai Christiania - 40 Years of Occupation.

Az idei válogatásban a vidámparkok és szórakoztatóközpontok sajátos, "város a városban" státusát vagy éppen hanyatló állapotát ábrázoló filmek is láthatók lesznek, a Neon és a Superjednostka című két lengyel film pedig arra a kérdésre keresi a választ, hogy a kelet-európai országok megtanultak-e együtt élni a rendszerváltás előtti építészet emlékeivel.

A Toldi moziban tartott vetítéseket rendezői háttérbeszélgetések és szakmai kerekasztal-beszélgetések követik, idén angol és magyar nyelven egyaránt. Az osztrák kisváros, Hallstatt kínai másolatát bemutató Double Happiness című dokumentumfilmmel kapcsolatban a Mitte Communications és a KÉK közös szakmai programjaként az építészeti eredetiség és a "városmárkázás" lehetőségeiről beszélget majd Finta Sándor és Szemerey Samu építész, illetve Misetics Mátyás, a Mitte kreatív igazgatója.

A szakmai események mellett a filmnapok késő esti programjai is évek óta népszerűek: ebben az évben a nyitónapon Finta Sándor áll a dj-pult mögé, de pénteken és szombaton is változatos program várja a kötetlenebb szórakozásra vágyó közönséget.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett
építészet

Interjú Merényi Dáviddal
építészet

Interjú Filip Rybkowskival
építészet

Interjú Monika Karczmarczykkal

Más művészeti ágakról

Kritika Kállay Eszter Vérehulló fecskefű című kötetéről
Láng Orsolya Ház, délután című könyvének bemutatójáról
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde
irodalom

Závada Péter: A muréna mozgása, Jelenkor, Budapest, 2023.


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés