zene

A kora reggeli indulást követően múzeumnyitásra érkezett a 60 fős csoport az eisenstadti (kismartoni) Esterházy-kastélyba. A csoport betekintést nyert a XVIII. századi opera fantasztikus világába a Haydn explozív egyedülálló multimédiás kiállítás megtekintése során, mely a Haydn-évben megrendezett nagy sikerű kiállítás folytatása. A kiállítás keretén belül az Esterházy-gyűjteményekből származó valódi ritkaságok mellett Haydn korából származó, máig fennmaradt ritka hangszerek is láthatóak voltak, mint például egy ütőkalapácsos zongora, valamint egy korabeli baryton, a cselló nagyságú, 6 húros vonós hangszer, mely a gambacsalád tagja.
Következő programjuk az Esterházy-kastély fénypontjai című kiállítás volt, ennek csúcspontjaként a Haydn Terem monumentális, a Magyar Korona országainak legsokrétűbb és legkülönlegesebb XVII. századi allegorikus freskósorozata és a világhírű koncertterem milliője mindenkit elkápráztatott.
Haydn lakóházának meglátogatása után buszból megtekintésre került az alsókismartonhegyi (Unterberg-Eisenstadt) egykori zsidó negyed majd a felsőkismartonhegyi (Oberberg-Eisenstadt) Hegytemplom (Bergkirche), melyben Joseph Haydn zeneszerző földi maradványai nyugszanak.
A délutáni program nyitányaként a fertődi Gránátos étteremben elfogyasztott ebéd remek kezdetül szolgált az újabb élmények befogadásához. A kastély udvarán tartott csoportfotózás során a zenekar életének újabb emlékezetes pillanatai kerültek megörökítésre.
A fertődi Esterházy-kastély fényűző lakosztályai, csodálatos termei, a vezetés során kapott információk lenyűgözően hatottak a kőbányai zeneiskolás csoport minden egyes tagjára. 17 órakor került sor a KroóGyörgy Zeneiskola tanárainak és kamarazenekarának minikoncertjére Promenád percek címmel a fertődi Haydn Teremben.
Műsor:
Joseph Haydn:
Esz-dúr "Tréfa" vonósnégyes op. 33. No. 2.
III. Largo sostenuto, II. Scherzo. Allegro
Előadta: a Kroó Quartett
I. hegedű: Ottmár Anna Magdolna
II. hegedű: Füzesséry Attila
Brácsa: Dudás Eszter
Gordonka: Kührner Krisztina
Georg Philipp Telemann:
Fantázia (a-moll) szóló fuvolára Nr. 2.
III. Adagio IV. Allegro
Előadta: Farkas Sára - fuvola
Johann Sebastian Bach: Menüett a D-dúr zenekari szvitből BWV 1068
Georg Friedrich Händel: Vízizene - Rigaudon a G-dúr szvitből HWV 350
Előadta: a Kroó Baroque Ensemble
Continuo: Gere Júlia - gordonka
Koncertmester: Füzesséry Attila
A sikeres koncertet követően a Marionettszínház megtekintése és a parkban tett séta zárta a kirándulást. A feledhetetlen élményekhez nagyban hozzájárult a két zenetörténész jelenléte. Mácsai János zenetudós és Malina János, a Magyar Haydn Társaság és a Nemzetközi Eszterházi Operaalapítvány (IOFE) elnökének zenetörténeti előadásaiban a résztvevők hallhattak a korok, a hangszerek, a kastélybeli élet, Haydn zenetörténeti jelentősége, a különleges műfajok (szimfónia, vonósnégyes, zongoraszonáták, barytontriók, operák) létrejöttéről. A zenetörténeti korszak bemutatásával a professzor urak egy fantasztikus időutazásban részesítették hallgatóságukat: minden résztvevő a hercegi udvartartás tagjának, muzsikusának, vagy éppen a főúri család hozzátartozójaként érezhette magát, olyannyira élményszerű volt minden egyes előadás, határainkon innen és túl megelevenítve a csodálatos történelmi környezetet.