bezár
 

film

2019. 03. 15.
Ingyenesen megtekinthető klasszikus magyar filmek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
80 huszár, Föltámadott a tenger, Szirmok, virágok, koszorúk, Psyché és A kőszívű ember fiai – az ünnepi hétvégén a reformkort és a '48-as forradalmat felidéző felújított klasszikusok nézhetők szabadon a Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum videómegosztó csatornáján. A forradalom évfordulója előtt egy klasszikus magyar filmekből összevágott montázzsal is tiszteleg a Filmalap.

A március 15. reggeltől vasárnap estig ingyen megtekinthető filmekből álló ünnepi válogatásban látható Sára Sándor 80 huszár (1978) című alkotásának felújított változata, amely a Lengyelországból hazaszökő Lenkey század történetét dolgozza fel, sokszoros fénytörésben ábrázolva a huszárok fordulatos hazaútját, melynek során meg kell küzdeniük az ellenséges túlerővel, a természettel, de saját illúzióikkal is. A film főbb szerepeit Tordy Géza, Dózsa László, Madaras József, Cserhalmi György és Oszter Sándor alakították. A restaurálás Sára Sándor közreműködésével a Filmalap hosszú távú digitális felújítási programjának köszönhetően készült el.

Szabadon nézhető az ötvenes évek legnagyobb filmes vállalkozása, a Föltámadott a tenger (1953, rendezők: Nádasdy Kálmán, Ranódy László, Szemes Mihály) is, melynek középpontjában az 1848-as forradalom, illetve Petőfi és Bem barátsága áll, a kor ízlésének és ideológiájának megfelelő feldolgozásban. A főszerepeket Görbe János, Makláry Zoltán és Básti Lajos alakították

Az ünnepi filmválogatásban megtekinthető Lugossy László Berlinale Ezüst Medve-díjas filmje, a Szirmok, virágok, koszorúk (1984), mely Cserhalmi György és Őze Lajos főszereplésével készült, és a világosi fegyverletétel után játszódik.

A kőszívű ember fiai

A Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum és az MTVA együttműködésének köszönhetően idén egy igazi ritkaság, Bódy Gábor látványos filmeposza, a háromrészes Psyché (1980) gazdagítja a március 15-i filmválogatást. A Weöres Sándor verses regényéből készült film máig megőrizte frissességét, provokatív szellemét. Hősei életútját a felvilágosodás korától egészen az 1920-as évekig, mintegy 150 éven keresztül követi nyomon. Az 1825-27-es pozsonyi reformországgyűlés teljes jelenete csak ebben a háromrészes változatában látható. A film digitális felújítása Hildebrand István operatőr közreműködésével készült. Hildebrand operatőri munkáját Várkonyi Zoltán festői történelmi filmjeiből ismeri a közönség, és ő volt az operatőre többek között az ünnepi hétvégén szabadon megtekinthető A kőszívű ember fiai (1965) című filmnek is, amely a Baradlay család történetén keresztül eleveníti meg a szabadságharc időszakát. 

A Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum mindemellett egy frissen készült montázzsal ünnepli az 1848-as forradalom évfordulóját. Az összeállítást készítő Konkol Máté az ELTE filmszakán végzett, és már korábban is készített sikeres montázsokat. Ezúttal az 1848-as forradalmat megidéző alkotásokból készített 13 perces összeállítást a Filmarchívum közreműködésével.

Bővebb információ a Filmarchivum oldalán található. 

Forrás: Magyar Nemzeti Filmalap

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Denis Villeneuve: Dűne – Második rész
Az Arcok visszapillantóban és a Kiáltvány a gyerekekért a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon
Prikler Mátyás: Hatalom

Más művészeti ágakról

Wagner kincse 2. – 1. alkalom, Márton László előadása A Nibelung-énekről
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban
Nils Frahm: Day


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés