bezár
 

art&design

2023. 10. 07.
Átadták a Budapest Design Week díjait
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Átadták a Budapest Design Week díjait Ünnepélyes keretek között átadták a Magyar Formatervezési és a Design Management díjakat a csütörtökön megnyílt 20. Budapest Design Week keretében a Néprajzi Múzeumban.

"Azért támogatjuk az ilyen típusú díjakat és rendezvényeket, mert felhívják az innovátorok, a formatervezők és a széles közönség figyelmét a dizájn szerepére. A Budapest Design Week az elmúlt években átlagosan 70 ezer érdeklődőt ért el, ami egészen elképesztő" - mondta Bódis László.

prae.hu

A dizájnban élen járó vállalkozások ötéves időtávot tekintve 56 százalékkal nagyobb profittermelő képességet mutattak fel azokhoz képest, akik erre nem fordítottak figyelmet. "A vállalatok szintjén felismerték az elöljárók, hogy a dizájnnal igenis foglalkozni kell. A magyar gazdaságban a kreatív ipar, a dizájn hozzáadott értéke 9,3 százalékos".

Veres Gábor, a Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese azt emelte ki köszöntőjében, hogy a dizájn nagy hatással van az emberek életére, egymástól távol lévő szereplők is kapcsolatot találhatnak ezen keresztül. "A Néprajzi Múzeum új arculatával, kiállításain látható tárgyak újraértelmezésével nagyon sok szállal kapcsolódik a fesztiválhoz".

Nagyon fontos, hogy az elmúlt húsz évet bemutató tárlat múltidézése mellett a fesztiválon képet formáljanak a dizájn sokszínű jövőjéről is. Örömét fejezte ki, hogy a világ legjobb középületének választott Néprajzi Múzeum idén a Velencei Biennále magyar pavilonjában is markánsan jelen van, hiszen az a múzeumi épület homlokzati árnyékoló fémrácsán megjelenő kortárs ornamentika-átiratokra alapoz.

Szabados Zsuzsa, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese megnyitójában kiemelte, hogy a Magyar Formatervezési Tanács, a Budapest Design Week díjainak szervezője szeptembertől az NKFI Hivatalhoz tartozik. "A szépség, a formatervezés, a dizájn mindennapunk része, használati tárgyaink a dizájnnal, a formatervezéssel lesznek élők, adnak át üzenetet számunkra, és teszik szebbé mindennapjainkat".

Lábody Péter, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnökhelyettese hangsúlyozta: öröm látni, hogy a hazai dizájn- és formatervezői közösség proaktívan áll a mesterséges intelligencia megjelenésével összefüggő változásokhoz.

A Magyar Formatervezési Díjat idén 44. alkalommal adták át termék, terv, vizuális kommunikáció és diák kategóriában.

Az ünnepségen számos különdíj is gazdára talált, köztük a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkáráé: ezt a Komp, a 21st Laboratory experimentális tanulmánykötete kapta, amelyet Balla Dóra tervezett.

"A kötet megjelenésében is nagyon különleges, az ember kreativitását, önfejlesztését járja körül különböző tanulmányokkal. Megérdemelten kapja ezt a díjat" - mondta Vincze Máté. A kísérleti kötet nyomdai kivitelezésének minden részlete átgondolt, tartalmi funkciójában a változatos tipográfiai layoutrendszer kreatívan önti formába a mondanivalót.

A fesztivál nyitókiállításán az elmúlt húsz év ikonikus magyar dizájnalkotásai tekinthetők meg. A Budapest Design Week fesztivál keretében egy másik tárlat  a Magyar Formatervezési Díj és Design Management Díj elismertjeit mutatja be, és október 15-ig látható a Néprajzi Múzeumban.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Interjú Molnár Judit Lillával
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán
art&design

az avantgárd lövészárkában

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés