színház

A szervezők az MTI-hez eljuttatott közleményben hangsúlyozták, hogy kulturális örökség immár több mint öt évtizede inspirál fiatalokat világszerte a hagyományos népművészet újraélésére, megőrzésére és továbbadására.
"Sok ember elhivatott, kitartó munkája kellett ahhoz, hogy a folklór ma ilyen népszerűséget és támogatottságot élvezzen. Közvetve, visszanyúlva Bartókig és Lajtáig, majd az első táncfolkloristákig, közvetlenül Martin Györgytől Tímár Sándoron, Halmos Bélán, Sebő Ferencen át Kelemen Lászlóig sokan fáradoztak és fáradoznak ma is a népművészet ügyéért" - idézte Árendás Pétert, a Hagyományok Háza népzenei szakcsoportjának vezetőjét a kommüniké.
A szombaton 14 órától zajló programok helyszíne a Liszt Ferenc tér. A szabadtéri színpadon egymást követik a különböző tájegységek táncainak bemutatói és tanításai: a bagi, kalocsai, délszláv, moldvai, szilágysági, rábaközi és visai táncok mozdulatai elevenednek meg, ismert táncpedagógusok és táncegyüttesek - többek között a Bagi Muharay, a Kalocsai Bokréta, a Kincső és a Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes - közreműködésével. A talpalávalót olyan kiváló zenekarok biztosítják, mint a Zagyva Banda, a Kolo és a Korinda, valamint Bódi Luca és barátai - írták.
A téren kézműves foglalkozásokkal is várják a családokat. A látogatók kipróbálhatják a fonalsodrást, a kaláriskészítést és a hangszerkészítést, mindezt autentikus népi kézművesek vezetésével. A néptáncos örökség előtt koszorúzással tisztelegnek az Írók Boltjánál, ahol 1972. május 6-án az első táncházat megrendezték. Ezt követően egy beszélgetést tartanak, amelyen Martin György szellemi hagyatékát idézik meg Berán István, Csatai László Csidu és Hollókői Lajos részvételével.
A Zeneakadémia Nagytermében a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel közös szervezésben 19 óra 30 perctől zajlik az ünnepi gálaműsor a Népzene Tanszék jelenlegi és végzett hallgatóinak, doktoranduszainak és művésztanárainak előadásában. A fókuszban a hazánkban élő nemzetiségek hagyományának bemutatása áll.
Mint írták, az ünnepi nap zárásaként 19 órától hajnalig tartó táncház várja a Hagyományok Házában azokat, akik nemcsak szemlélői, de aktív résztvevői szeretnének lenni a népi kultúra élő szövetének.
További részletek olvashatók a programról a Hagyományok Háza honlapján.