építészet

A japán sztárépítész élete egyik főműveként mutatta be a Magyar Zene Házát, a többszörösen díjazott épületet. Fudzsimoto Szu az Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában tartott előadásában magyarországi munkájának tervezéséről és építéséről beszélt szerdán - közölte a Városliget Zrt. szerdán az MTI-vel.
Mint írták, Fudzsimoto Szu, aki az oszakai expót körülölelő látványos körgyűrű tervezője is, bensőséges hangvétellel mesélt arról, miként inspirálta a Városliget páratlan természeti környezete és a magyar kultúra gazdagsága.
"Nagy büszkeség számomra a Budapesten megvalósult Magyar Zene Háza, amelyben tökéletes a harmónia a természet, az épület és a zenei tartalom között. Éppen ezért a Zene Házát tartom építészeti filozófiám legjobb kifejezési formájának. Az eddigi egyik legfontosabb projekt volt a számomra, amire nagyon büszke vagyok. Amióta megnyílt, többször is jártam benne, és örömmel láttam, milyen sok látogatót vonz, és mennyi örömet okoz" - idézte Fudzsimoto Szu-t a közlemény.
Az építész kitért arra, hogy van még egy izgalmas kapcsolat Japán és a Zene Háza között. "A most futó, Listen. - Zenei utazás a világ körül című időszaki kiállítás megvalósításán kedves barátom, Jamagucsi Tomoko színész, producer, író több mint tíz évig dolgozott, gyűjtve és feldolgozva a világ zenéit. Nagy dolog, hogy az ő munkája is hozzájárul a magyar fővárosban nyílt kiállításhoz".
Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója arról beszélt az eseményen, hogy az oszakai világkiállítás magyar pavilonjában szerdán két, Magyarország számára fontos szereplő is megjelent, Fudzsimoto Szu, az alkotó, és a Zene Háza mint intézmény. Utóbbi kulturális tartalmát Horn Márton és Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója együtt mutatta be a japán közönségnek.
"Kézzelfoghatóvá vált a kapcsolat Japán és Magyarország között, hiszen a japán kultúra a Zene Háza dizájnja által van jelen Budapesten, most pedig Oszakában a magyar pavilonban bemutatkozott az intézmény programja, a magyar pavilon kulturális tartalmának részeként" - tette hozzá Horn Márton.
Batta András kiemelte: sikerült átvinni a magyar zene csodáját az oszakai expo magyar pavilonjában, és ezt a japán közönség nagyon lelkesen fogadta. "Fudzsimoto Szu a saját hazájában úgy mutatta be a Magyar Zene Házát, hogy a hallgatók érezték: amit mi létrehoztunk a ház tartalmában, azt ő megcsinálta az építészetben. Az épület és a zenei tartalom közötti harmónia egyben tükrözi a magyar és a japán kultúrák közötti kapcsolatot is".
Fudzsimoto Szu a kortárs építészet egyik leginnovatívabb és legismertebb alakja, akinek munkáit a természet és az épített környezet közötti határok elmosása, a transzparencia, a könnyedség és az organikus formák iránti vonzalom jellemzi.
Olyan jelentős projekteket jegyez világszerte, mint a 2013-as londoni Serpentine Galéria Pavilon vagy a franciaországi Montpellier-ben található L'Arbre Blanc (Fehér Fa) lakótorony. Különleges jelentőséget adott oszakai előadásának, hogy az expó ikonikus központi épületét, a gigantikus kör alakú faszerkezetű "Ring Roof"-ot is ő tervezte.
A közlemény kitér arra, hogy a Liget Budapest Projekt részeként 2022 elején megnyílt Magyar Zene Háza épülete szinte lebeg a városligeti fák között, lyukakkal áttört tetőszerkezete, hatalmas, osztatlan üvegfalai és a természettel való szoros kapcsolata révén azonnal Budapest egyik új, emblematikus épületévé és kedvelt turisztikai célpontjává vált.
"A Zene Háza nem csupán építészeti remekmű, hanem rendkívül sikeres kulturális intézmény is: megnyitása óta hárommilliónál is többen csodálták már meg, koncertjei, kiállításai és zenepedagógiai programjai folyamatosan teltházasak. Sikereit számos rangos nemzetközi díj fémjelzi, többek között a CNN, a Time Magazine és The Guardian is a kontinens legjobb épületei között tartja számon, az amerikai Architizer A+ Awards közönségdíját, valamint a cannes-i MIPIM Awards fődíját is elnyerte, Magyarország legtöbb díjjal rendelkező kortárs építészeti alkotásává lépett elő" - hangsúlyozta a kommüniké.
Fudzsimoto Szu 2022-ben elnyerte a Közmédia Év Embere Díjat, amellyel a Magyar Zene Háza tervezőjeként a magyar kultúra iránti elkötelezettségét is méltatták.