színház

A díjat Ascher Tamás, a testület elnöke A vihar keddi előadása végén adta át a színpadon.
Arra már volt példa, hogy a díjat határon túli magyar színház színésze nyerte el, ám az először fordult elő az elismerés 25 éves történetében, hogy a szakmai kuratórium a díj megosztásáról döntött, egyazon produkció két, egymást kiegészítő és erősítő színészi teljesítményét ismerve el.
Egyúttal Korodi Janka lett az eddigi legfiatalabb Gábor Miklós-díjas színész.
Vass Éva színésznő 2000-ben, férje halála után két évvel alapította a Gábor Miklós-díjat. Az elismerést Shakespeare-szerepben kiváló teljesítményt nyújtó színésznek ítéli oda a szakmai kuratórium.
A díj egy bronz plakett, Vígh Tamás szobrászművész alkotása. Egyik oldalán Shakespeare, másik oldalán Gábor Miklós portréja látható a Madách Színház 1962-ben bemutatott legendás Hamlet előadásának címszereplőjeként.
Korodi Janka, aki 1996-ban Sepsiszentgyörgyön született, 2019-ben szerzett színészdiplomát a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. A Bocsárdi László igazgatta Tamási Áron Színházhoz szerződött, ahol már színinövendékként is fontos feladatokat kapott és sikereket aratott. Az Alice című előadás címszerepe után a Színházi Kritikusok Céhe neki ítélte megosztva a legígéretesebb pályakezdő díját. A vihar Arieljeként kamatoztatja különleges alkatát, rendkívüli mozgáskultúráját, eleven humorát és a groteszk iránti fogékonyságát.
Pálffy Tibor 23 évesen jelentkezett a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházhoz, azóta tekinthető Bocsárdi László egyik alapemberének. 1994 óta a Tamási Áron Színház tagja, és már Jászai Mari-díjas színészként kapott színészdiplomát a marosvásárhelyi egyetemen; a filmes munkásságából kiemelkedő a Varga Katalin férfi főszerepe. Nagyívű színházi pályáját elismert, díjazott szerepformálások sora fémjelzi, Boleszláv királyfitól Luciferen és Jagón át Alceste-ig.
Kép: Gábor Miklós-díj