bezár
 

film

2021. 01. 16.
Spike Lee kapta az Amerikai Cinematheque életműdíját
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Spike Lee kapta az Amerikai Cinematheque életműdíját Spike Lee kapta idén az Amerikai Cinematheque életműdíját a nonprofit szervezet virtuálisan megrendezett 34. díjátadó ceremóniáján.

A variety.com beszámolója szerint a Malcolm X, Az 5 bajtárs és a Csuklyások: BlacKkKlansman rendezőjét köszöntő ceremónia házigazdája egy korábbi díjazott, Jodie Foster volt. Az online műsorban Lee felidézte pályafutását, és Fosterrel beszélgetve történeteket mesélt filmjei születéséről. A programba Ryan Coogler, a Fekete párduc rendezője is bekapcsolódott. "A Fekete párduc sikere rajtad és a Disneyn kívül harmadikként engem tett boldoggá" - hangsúlyozta Lee.

A két rendező megemlékezett Chadwick Bosemanről, a Fekete párduc és Lee Az 5 bajtárs című filmjének sztárjáról, aki tavaly hunyt el.

A díjat Az 5 bajtárs főszereplői, Jonathan Majors, Clarke Peters, Norm Lewis, Isiah Whitlock Jr. és Delroy Lindo adták át virtuálisan Lee-nek. "Vannak olyan filmesek, akik szórakoztató filmeket alkotnak a világ számára, és vannak, akik kommentárokat fűznek a világunkhoz. Rajta kívül nem ismerek mást, aki olyan természetesen és olyan őszintén csinálná mindkettőt, újra és újra" - fogalmazott Majors. Hozzátette, hogy Lee nem is a művészetével, hanem a humanitásával szólítja meg a közönségét.

Spike Lee négy filmje került be az Amerikai Kongresszusi Könyvtár Nemzeti Filmarchívumába. Lee 2019-ben a Csuklyások: BlacKkKlansman forgatókönyvével nyerte el az Oscar-díjat csaknem harminc évvel első Oscar-jelölése után, amelyet Szemet szemért című filmjéért kapott.

Az amerikai filmművészet kiemelkedő alkotóit és művészeit elismerő életműdíjat, az American Cinematheque Awardot 1986 óta adják át.  Első kitüntetettje Eddie Murphy volt. Azóta többek között olyan művészek kapták meg, mint Steven Spielberg, Martin Scorsese, Ridley Scott, Julia Roberts, Sean Connery és Al Pacino.

 

Fotó:americancinematheque.com

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Hajdu Szabolcs: Kálmán-nap
A 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál
Denis Villeneuve: Dűne – Második rész
Mehran Tamadon: Ahol nincs isten & Legrosszabb ellenségem

Más művészeti ágakról

Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde
irodalom

A Jelenkor Kiadó új költészeti kiadványainak bemutatója
Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés