bezár
 

art&design

2009. 08. 14.
Utazó Chagall-tárlat Kelet-Magyarországon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Több mint száz litográfiát láthatnak Marc Chagalltól az érdeklődők ősztől egy utazó kiállítás keretében Kelet-Magyarországon; az alkotó munkáival öt nagyváros múzeumában, illetve neves kiállítóhelyén találkozhatnak a látogatók - jelentették be csütörtökön a szervezők Szegeden.

prae.hu

A száztizenkét darabos, Richard H. Mayer gyűjteményéből származó kollekció Németországból érkezik augusztus végén Magyarországra - mondta Pászti Ágnes, az esemény sajtófőnöke.

Marc Chagall alkotásait szeptember 4. és december 20. között öt nagyvárosban, először Békéscsabán, majd Kecskeméten, Szegeden, Szolnokon és végül Debrecenben láthatja a közönség. Minden állomáson tizenhat napig lesz látogatható a kiállítás, kivéve Szegedet, ahol október 16-tól huszonhárom napig tekinthetik majd meg az érdeklődők a Regionális Összművészeti Központban.

A képeket a művész egész munkásságából válogatták, de az anyag elsősorban bibliai témájú alkotásokat tartalmaz. Emellett megjelenik a cirkusz és a Chagall által oly nagyon szeretett Párizs is.

Az első állomáson, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban két szegedi művészettörténész, Nagy Imre és Vörös Gabriella vállalta a tárlat rendezését, amelyet azonban minden helyszínen más-más szakemberre bíznak majd. Így a kiállítás olyan lesz, mint egy színdarab, amelyet mindenki másképp lát - hangsúlyozták a művészettörténészek. A sajtótájékoztatón kiderült, hogy az intézményvezetők is kihívásként élik meg a tárlat fogadását, ugyanis a litográfiák elhelyezése már mennyiségük miatt is nagy feladat.

A kiállítás-sorozatot szervező és finanszírozó Pingvin Patikák marketing igazgatója, Takács Imre elmondta, hogy a tárlat mellett kísérőrendezvényekkel is készülnek, például hosszított nyitva tartással, illetve az adott városokhoz kötődő külön programokkal.

A Chagall-kiállítás biztosítási összege meghaladja a százmillió forintot - tette hozzá Takács Imre, aki elárulta, hogy a december 20-ig látható kiállítás egy kulturális rendezvénysorozat első eleme, melyet a jövőben további meglepetések követnek majd.

Május elejétől július közepéig Esztergomban már látható volt egy hasonló méretű Chagall-litográfia válogatás Richard H. Mayer gyűjteményéből, a kelet-magyarországi vándorkiállítás szervezői szerint azonban a szeptember elején induló tárlatsorozat anyagát ebben az összeállításban még nem láthatta a magyar közönség.

Marc Chagall (1887-1985) az oroszországi Vityebszkben született, tanulmányait is itt kezdte egy helyi festőnél, majd Szentpéterváron képezte magát. 1910-ben egy gazdag mecénás jóvoltából Párizsba utazott, ahol kapcsolatba került kora híres festőivel, íróival. 1914-ben Berlinben nyílt meg első saját tárlata. 1919-ben Moszkvába költözött, ahol az Állami Zsidó Színház falfestményeit, függönyeit festette meg. 1922-ben végleg visszatért Párizsba, ahol megkapta a francia állampolgárságot. A második világháború alatt és után Spanyolországban, Portugáliában majd az Egyesült Államokban élt, ahol színpadi díszleteket, jelmezeket tervezett.

André Malraux megrendelésére elkészítette a párizsi Opera mennyezeti falfestményét. Színes üvegablakokat tervezett többek között a reims-i, a metzi és chichesteri katedrális, a jeruzsálemi Hadassa kórház zsinagógája, a New York-i ENSZ-székház, a zürichi Fraumünster-templom számára.

Művészetét általában három szakaszra bontják. Az első az 1907-10 közötti korszak, amelyben tematikáját sötét színekkel, hagyományos eszközökkel jelenítette meg. 1911-től a kubista tér-architektúra és a modern színelmélet szabályai szerint ábrázolt. Az 1930-as évektől pedig jelképei (szárnyas óra, gyertyatartó, szerelmespár, kecske, hal) minden formai kötöttség nélküli szabadsággal, ugyanakkor lelki viharokkal telve kerültek a képeire.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
art&design

A Köddé vált jégtenger – Kortárs reflexiók Caspar David Friedrich művészetére című kiállításról

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés