film

Sir David Attenborough karrierje a BBC-vel kezdődött az 1950-es évek elején. Bár kezdetekben nem tűnt úgy, hogy a természettudományos műsoroknak helye lesz a csatornán, de ő gyorsan rácáfolt erre. Eredetileg producerként dolgozott, majd hamarosan saját műsorokat is készített, meghonosítva a csatornánál a természettudományos tartalmakat és egyben megalapozva a formátum ma ismert stílusát. Pályafutása során egyedülálló módon ötvözte a tudományos pontosságot az elbűvölő történetmeséléssel, ezzel hiánypótló szerepet töltve be a természetfilmezés világában. Munkássága jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a széles közönség felismerje a természet törékeny rendszereit és ezek védelmének fontosságát az emberiség jövője szempontjából. Szemléletes stílusa, valamint rendkívüli elkötelezettsége révén Attenborough sokakat inspirált arra, hogy jobban megértsék és megbecsüljék a bolygónk élővilágát.
Attenborough forradalmasította az ismeretterjesztő filmkészítés. Ő volt az első, akinek az indíttatására az állatokat természetesen élőhelyükön mutatták be videós anyagok, folyamatosan kísérletezett a dokumentumfilmek határainak feszegetésével, és az Élet a Földön című sorozatától kezdve a Bolygónk, a Föld epikus felvételeiig mindig új technológiákat és megközelítéseket alkalmazott a természet bemutatására. Ezért is tudott hosszú éveken keresztül aktuális maradni.
Műsorai nemcsak lenyűgöző képi világukkal, hanem mélyebb üzenetükkel is hatottak: a természeti világ csodái mellett azt is megmutatták, milyen veszélyekkel néznek szembe az élőlények a globális változások közepette. A valóság bemutatása mellett azonban mindig törekedett arra, hogy pozitív hangnemben kommunikáljon, ezzel egyúttal reményt is adva. Attenborough hatása megkérdőjelezhetetlen, ráadásul jelenleg is aktívan tevékenykedik. A természetvédelem egyik legfontosabb szószólójaként nemcsak az általa készített tartalmakban, hanem nemzetközi fórumokon is hallatja a hangját.
A BBC Earth csatornáján a nézők természetesen folyamatosan találkozhatnak nézői Attenborough munkáival, de májusban kiemelt szerepet kapnak ezek. A csatorna egész hónapban számos, az utóbbi évben megjelent sorozattal és filmmel ünnepli őt délutánonként. Május 2–9. között naponta 17:45-től a Dinasztiák második évadában az állatok közti családi kötelékek mélyebb rétegeibe pillanthatnak be, így megismerve például a szurikáták, az elefántok vagy éppen a pumák szövevényes viszonyait. Május 8-án, 17:45-től az Attenborough és a Jurassic tengeri szörny című filmben egy lenyűgöző plioszaurusz koponyát ismerhetünk meg közelebbről, míg május 9-én 17:45-től a David Attenborough és az óriásdinoszaurusz című filmben a valaha volt legnagyobb dinoszaurusz, a feltételezetten 37 méter hosszú titanoszaurusz egyik példányának felfedezését és rekonstrukcióját meséli el. Május 12–19. között 17:45-től A fagy birodalma második évada ismét olyan élőlényeket mutat be, amik a világ legjegesebb tájain élnek. Az utolsó epizódban pedig olyan tudósokkal ismerkedhetünk meg, akik a változó világ okainak megértésére tették fel életüket. Majd érkezik a Kék bolygó: Az óceánok természetrajza, ami május 20-29. között, 17:45-től 8 részben tárja fel az óceánok titkait, összetettségüktől, a mélytengeri élőlényeken át, a leggazdagabb és legjeges vizekig. Emellett egész hónapban fut majd Az emlősök című sorozat is, amely május 30-tól naponta 17:35-től új epizódokkal jelentkezik, bemutatva az emlősök hihetetlen sokféleségét és alkalmazkodóképességét.
Sir David Attenborough élete és páratlan munkássága olyan, amiről érdemes beszélni, nemcsak az évfordulókon, de ilyenkor különösen, akár megnézve valamely általa készített műsort.
Képek: BBC Studios