bezár
 

zene

2025. 09. 16.
Arne Zeller nyerte a Budapesti Nemzetközi Csellóversenyt
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Arne Zeller nyerte a Filharmónia Magyarország Budapesti Nemzetközi Csellóversenyét - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.

Mint írják, a verseny vasárnap este gálakoncerttel ért véget a Zeneakadémián, ahol bejelentették a győzteseket és a díjazottakat. Az estén, ahogyan a döntőben is, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar játszott, Vashegyi György vezényletével.

prae.hu

A közleményben kiemelik, hogy a Frans Helmerson vezette nemzetközi zsűrinek nem volt könnyű dolga, hiszen a versenyre összesen 135 csellista jelentkezett, Afrikát kivéve minden lakott kontinensről, de a szabályzat szerint csak 15-öt hívhattak meg az elődöntőre.

Az elődöntőkben a csellisták szonátákat és 20. századi szólócselló műveket játszottak. Bár a középdöntőbe csak hatan juthattak volna tovább, a zsűri hét versenyzőnek adott lehetőségeket, hogy a Liszt Ferenc Kamarazenekarral versenymű-szólistaként is bemutatkozhassanak.

A döntőbe végül három német versenyző került. Az utolsó fordulóban Bach szólószvitjeiből játszottak egy-egy tételt, illetve Sosztakovics és Dvořák csellóversenyeit.

A zsűri és a közönség egyetértett a győztest illetően, hiszen a 18 ezer eurós 1. díjat és a 2 ezer eurós közönségdíjat egyaránt Arne Zeller nyerte. A dobogó második helyére Michael Wehrmeyer állhatott fel, az ő jutalma 12 ezer euró, és Lionel Martin kapta a 6 ezer eurós harmadik díjat.

A közleményben kiemelik, hogy szakmabeliek megjegyezték, hogy a Kodály Szólószonáta előadása különös kihívás elé állította a versenyzőket, a legjobb Kodály-mű előadásáért járó, ezer eurós különdíjat egy olyan versenyző kapta, aki egyébként nem jutott a döntőbe: Csinszok Dzsong (Jinseok Jeong).

Emellett különdíjakat ajánlott még fel többek között a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a Concerto Budapest, a Pannon Filharmonikus Zenekar, a Szegedi Szimfonikus Zenekar, a Savaria Szimfonikus Zenekar, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a Müpa, a Zeneakadémia, a Győri Filharmonikus Zenekar, a Szent István Filharmonikusok, a Filharmónia Magyarország, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar, a Papageno, a Görög Nemzeti Opera, a Kolozsvári Transilvania Filharmonia és a MÁV Szimfonikus Zenekar.

A közleményben Szamosi Szabolcsot, a Filharmónia Magyarország ügyvezetőjét idézik, aki köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki részt vett az esemény lebonyolításában, és aki a helyszínen, a hazai és nemzetközi sajtóban, a rádióközvetítésen vagy a 15 online streamen keresztül követte a versenyt. Hozzátette: az, hogy ennyi felületen, ilyen sokan követték a megmérettetést, igazolja, hogy a fiatal tehetségek ma is számot tarthatnak a világ érdeklődésére, és sikerült őket megmutatni a nagyközönségnek.

A verseny díjait Bihari Kristóf üvegművész készítette. További információ az eseményről a https://filharmonia.hu/erdekessegek/159/ime-a-cselloverseny-dijazottjai oldalon érhetők el.

Fotó: Felvégi Andrea, Filharmónia Magyarország

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

MÜPA, Budapesti Wagner-napok, Ring 3: Siegfried. 2026.06.20.
MÜPA, Budapesti Wagner-napok, Ring 1.: A Rajna kincse. 2026.06.18.
Február 27-én jelent meg Jamie Hewlett és Damon Albarn virtuális zenekara, a Gorillaz új albuma
A Soviet Monday legelső albumáról

Más művészeti ágakról

Mohácsi Balázs Újabb narancsok gurulnak el című kötetének bemutatójáról
Az Élet és Irodalom LXX. évfolyamának 24. számáról
Nyerges Gábor Ádám Messziről jött vendégek című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés