bezár
 

irodalom

2013. 06. 08.
Irodalmi helytörténet digitális bennszülötteknek és bevándorlóknak
A poétika terei okostelefonon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Egy érettségiző lényegesen többet tud a digitális eszközök használatáról, mint tanárai, egy hetedikes lényegesen többet, mint egy érettségiző. Lehetséges a generációk különböző kultúrafogyasztási szokásait egy közös nevezőre hozni? Át lehet hidalni a digitális szakadékot? Péntek kora délután Budai Katalin beszélgetett Mészáros Mártonnal és Fenyő D. Györggyel a Vörösmasrty téren, a nagyszinpadon.
 Az apropó egy okostelefonra (vagy akár táblagépre) telepíthető applikáció, amely a Fiatal Írók Szövetségének tavalyi könyvheti nagy sikerű irodalmi sétáját (A poétika terei) teszi elérhetővé digitális változatban. Sajnos a PocketGuide cég képviselője, Huszár Daniella nem tud részt venni a beszélgetésen, pedig az ő nézőpontja is bizonyára sok izgalmas újdonsággal szolgálhatott volna.

Így is van persze miről beszélgetni, többek között a digitális bennszülöttekről és digitális bevándorlókról. Arról például, amit Fenyő D. György, középiskolai tanár említ, hogy nála egy érettségiző biztosan többet tud a digitális eszközök használatáról, ugyanakkor egy hatodikos pedig legalább kétszer annyit tud, mint egy érettségiző. Szerinte a tanár mindig is hátrányban lesz e téren, még akkor is, ha külön tanfolyamon vesz részt, mert hiszen, aki ott készíti fel, az is csak bevándorló, az is csak úgy tanulta, felnőtt fejjel, tudatosan mindezt, ellentétben a gyerekekkel, akik belenőttek már ezeknek az eszközöknek a használatába. Fenyő saját bevallása szerint az offline világot szereti, de szerinte nem érdemes harcolni a digitális eszközhasználat terén zajló változások ellen.

Mészáros Márton, a Fiatal Írók Szövetségének elnökségi tagja  úgy fogalmazott, ők éppen hogy nem a harc felől közelítik meg, hanem afelől, hogy például egy ilyen applikációval el lehet érni fiatalokat a saját mindennapi használati eszközeiken keresztül. Szerinte így érdemes próbálkozni azzal, hogy ennek a generációnak megmutassuk, az irodalom bizony menő.

Mészáros még a beszélgetés elején elmondja, a tavalyi séta ötlete onnan származik, hogy az egyetemi szobája ablakából pont arra a lakásra lehet rálátni, ahol Babits Mihály élt egykor. Úgy gondolja, nem fordítunk kellő figyelmet arra, milyen irodalmi értékek vesznek minekt körül. A házak jelentős részén például emléktábla sincsen. Egy sor ilyen fontos emléket úgy kellett kinyomozni, sok utánajárást igényelt, amikor a sétát tervezték a Imagine Budapest céggel. Mészáros szerint fontos az irodalom számára, hogy meglegyenek a fizikai terei, ahol a kultuszt ápolni tudjuk. Megemlíti még, hogy a Palotanegyed hihetetlen gazdag irodalmi nevezetességekben, nem is lehetett mindet belesűríteni egy két és fél órás programba. Ráadásul ezek a helyek nem csak az irodalom szempontjából, hanem építészeti vonatkozásukat tekintve is nagyon fontosak.  Fenyő D. György szerint is fontos, hogy ahol élünk, a várost, az országot bizonyos közös kulturális tartalommal töltsük fel.

Mészáros miközben felvázolja, mikét kell az alkalmazást elképzelni és mesél a PocketGuide-ról is, például arról, hogy ők keresték meg a Fiatal Írók Szövetségét, mert nekik egy ilyen applikációt elkészíteni referenciaanyagnak számít, és ezt hasznosítani tudják más projektjeik esetében. Kiemeli, hogy az a jó ebben az appban, hogy az ember függetleníteni tudja magát az idegenvezetőtől, mindenki a saját sétáját járhatja végig, a saját tempójában, saját kedve szerint. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy akár középiskolai osztálykirándulásokat is csinálnak majd a program segítségével. Ugyanakkor az is nagyon izgalmas szerinte, ahogy egymásra vetülnek a különböző időszakok. Például ahol egy időben Szabó Lőrinc sétálhatott, húsz év múlva Pilinszkyvel lehetett találkozni. Bár tudományos értelemben nyilván nem releváns, de a hely szelleméből sok mindent meg lehet érteni ezáltal az alkalmazás által is, ami egyébként majd csak szeptembertől lesz letölthető.

Addig is marad a klasszikus, offline, hús-vér idegenvezetős séta a FISZ szervezésében az idei Könyvhéten is, szombat délután és vasárnap délelőtt vághatnak neki az irodalomtörténeti túrának az érdeklődők.

Fotó: Gordon Eszter


prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- Pethő Anita --


További írások a rovatból

irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Ilyen volt a Margó első napja
Recenzió az elmúlt három év elsőköteteiről
irodalom

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt

Más művészeti ágakról

Történeti gyökerek, előzmények és érdekességek
Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés