bezár
 

irodalom

Burek és a svédországi zsiráfok
Burek és a svédországi zsiráfok
Szeptember 27-én a Kis Présházban bemutatták Szeles Judit Libegő című legújabb kötetét, amely a Vár Ucca Műhely és Prae Kiadó gondozásában jelent meg. A beszélgetést Fenyvesi Ottó vezette. A tárcakötet szövegei Balázs Attila felkérésére születtek, és az Újvidéki Rádió Libegő című adásában hangzottak el felolvasás formájában. Ezen írások válogatását tartalmazza a könyv.
Nem tudjuk megváltani a világot, de a kis dolgok is számítanak
Nem tudjuk megváltani a világot, de a kis dolgok is számítanak
Idén új helyszínen, a nagy múltú Szigligeti Alkotóházban vette kezdetét a József Attila Kör egykori táborának hagyományát továbbörökítő műfordítói workshop. Az egyhetes programsorozat immár ötödik alkalommal jöhetett létre a Prae Kiadó szervezésében, a célkitűzés pedig hosszú évek óta változatlan: a szemináriumvezetők és a meghívott előadók egyaránt arra törekednek, hogy minél szélesebb képet nyújthassanak a magyar szellemi életről. A világ számos országából érkező résztvevők nemcsak műhelyfoglalkozások keretein belül fejleszthetik a tudásukat, hanem a délutáni és esti könyvbemutatókon, beszélgetéseken személyesen is találkozhatnak kortárs szerzőkkel, neves irodalomtörténészekkel, kritikusokkal. Első vendégünk Puskás Panni volt, akit Mariia Kashtanova és L. Varga Péter kérdezett többek között bátorságról, függőségről és a szolidaritás fontosságáról.
Perceval, a bajnok
Perceval, a bajnok
Szeptember 21-én sor került sor a Perceval avagy a grál meséje című könyv bemutatójára, amely Vaskó Péter verses fordításában jelent meg. A középkori történetmesélés hagyományaihoz híven a Jeney Zoltán és Vaskó Péter zenélős, kvaterkázós hangulatban adták elő mondandójukat. Szövegrészleteket olvastak fel, amit korabeli dalok előadása követett, majd a műalkotás születésének történeti és kulturális környezetét is megismerhették a részvevők.
Ismétlődések más kontextusban
Ismétlődések más kontextusban
A huszonöt éves fennállását ünneplő Fiatal Írók Szövetsége ősz elején háromrészes beszélgetéssorozatot szervezett, ahová a szervezet korábbi elnökeit hívták meg, ráadásul mindegyikőjüket költői minőségükben, illetve moderátorként egy-egy irodalomtörténészt. Szeptember 21-én Korpa Tamás foglalta el a Lumen Kávézó színpadát, akinek Smid Róbert tette fel kérdéseit.
Életre ítéltettünk
Életre ítéltettünk
„Tudod, őrizni kell a nevet” (536.) – olvashatjuk Tompa Andrea ötödik könyvében, amely nemcsak a huszadik századi Erdély világának újabb szeletét tárja elénk hatalmas tudásanyagot mozgósítva, hanem arra is kísérletet tesz, hogy emléket állítson mindazoknak, akiktől „az emberi faj legnagyobb tragédiája” (485.) elvette a nevüket, a létüket, sőt, a méltó halál esélyét is. A Sokszor nem halunk meg egyszerre holokauszt- és örökbefogadás-narratíva, amely a történelmi, valamint a fejlődésregény műfajait is játékba hozva keresi a választ arra, hogy miként lehet megbirkózni az elképzelhetetlennel, és hogyan hatnak az egyénre a feltáratlan családi titkok. A szerző megsemmisítő mélységeken és lélekemelő magasságokon vezet végig minket, ezáltal megmutatja, hogy „a katasztrófa közepén is megszólal valami” (538.), ami azt sugallja, hogy mindig választhatjuk az életet.
Kísérlet Balassi kötetének rekonstrukciójára 8.
Kísérlet Balassi kötetének rekonstrukciójára 8.
Most, hogy a cikksorozat előző részében végeztünk Balassi kötetének rekonstrukciójával, munkánk eredménye – reményeim szerint – a rekonstrukció hitelességét tekintve inkább a Főőrség, a Lovarda vagy a drezdai Frauenkirche épületéhez hasonlítható, mint a diósgyőri várhoz, vagy a nyírbátori „várkastélyhoz”.
A szépséges ártatlanságból az esendő ember felé
A szépséges ártatlanságból az esendő ember felé
Rómeó és Júlia szerelmi tragédiájának története a világ színpadait járta körbe. De vajon feltettük-e valaha magunkban azt a kérdést, hogy mi történne, ha a fiatal házaspár végzete nem a mindent felülíró halál lenne? Miként folytatódna az életük?
Összefonódva
Összefonódva
Összművészeti alkotással találkozunk a Várkert Irodalom rendezésében bemutatott Többet magunkról című előadáson, mely a Grecsó fivérek önálló estje. Az est hangvétele nagyon személyes. A családtörténetek és önvallomások mellett kirajzolódik a két testvér közti összetartozás. Az összetartozás a közösen megélt családi múlton, transzgenerációs mintákon túl cinkossággal, jó adag humorral és iróniával társul. 
A szájak legjobbika
A szájak legjobbika
A nyelv, a nagy filantróp a csúszkamasszázs szót meghallva azonban ujjongásban tört ki, hiszen jól tudta, a rendszeresen ismétlődő mozdulatok a vérkeringést serkentik, elősegítik a test méregtelenítését és az idegrendszerre is frissítőleg hatnak. És a száj helytartójaként komolyan azt gondolta, hogy a szájak legjobbikában eme Új Időkben különösen nagy igény lehet egy ilyen szolgáltatásra. - Helyzetjel rovatunkban Bencsik Orsolya tárcáját olvashatják.
Hirdetőkocka a semmiben
Hirdetőkocka a semmiben
Carlo később nem emlékezett arra, ahogy elsötétítette a képernyőt, ahogy felállt a székről, ahogy végigrohant három kivilágított és csempékkel kirakott folyosón, majd a kopottas lépcsőn a parkolóba ért. Megint az a vibráló szín; csak most kezdődött a nap – futott át rajta, holott az éjszakának indult neki. – Helyzetjel rovatunkban Kerber Balázs tárcáját olvashatják.
32   33   34   35   36   37   38   39   40 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés