bezár
 

színház

Nőiesség mint betegség
Nőiesség mint betegség
Mikó Csaba és Tóth Réka Ágnes A hisztéria rövid és felkavaró története – The Sigmund Freud Show című darabja Bereczki Csilla rendezésében látható a Szkéné Színházban. Az egymásba fűzött jelenetek sora a női betegségként elhíresült, megmagyarázhatatlan, testi tünetegyüttes címkéjéről rántja le a leplet. Leginkább a patriarchális társadalmi berendezkedés, vagyis a férfiuralom tudományban megjelenő következményeinek hatásait mutatja be. Az előadás kapcsán nézzünk egy rövid történeti áttekintést a hisztériáról!
Széttépett tündérmese
Széttépett tündérmese
A tündérmesét széttéphették, de a hányattatott sorsú negyedéves színészosztályt ez nem törte meg. A Mohácsi-testvérek által áthangolt Mágnás Miska tökéletes választás ahhoz, hogy mind a tizenöt hallgató megcsillogtathassa az este során drámai erejét, komikus vénáját, táncos és zenei képességeit. Az előadás ugyanis legalább annyira tragédia, mint komédia vagy éppen operett: és ez a meghökkentő műfaji kavalkád rendkívül előnyös egy vizsgaelőadás esetében.
Erőszakra teremtett tér
Erőszakra teremtett tér
Hét ember áll egy vonalban – mind maszkot visel, de nem rejtőzködik. Nem azért nem mutatják meg az arcukat, mert nem merik, hanem mert nem lényeges. Katonák, a háború arctalan arcai. Eszközök, kicserélhető és pótolható fogaskerekek egy hatalmas gépezetben, a Kelet-Nyugati Alkotóműhely Tóték című előadásában.
Lully 390
Lully 390
A Müpában megrendezett Régizene Fesztivál keretében adták elő A kénytelen házasság című comédie ballet-t. Zenéjét Jean-Baptiste Lully szerezte, a darab szövegét Molière írta. Közreműködött a Le Concert Spirituel, a Les Malins Plaisirs Színtársulat, a L’Eventail Tánctársulat, a szólisták pedig Lucie Edel és Yannis François voltak. A háromfelvonásos mű a barokk kor kedvelt műfajában készült a Napkirály megrendelésére. Zene, tánc és színház vidám egyvelegét láthatta a közönség a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
Szentivánéji alumíniumtündöklésben
Szentivánéji alumíniumtündöklésben
A székesfehérvári Vörösmarty Színház társulata sok mindenre rávehető, és ha Horváth Csaba fizikai színházként képzeli el a Szentivánéji álmot, bátran állnak elébe – az eredmény pedig izgalmas és meglepő, azaz sok új színt tud megmutatni egy olyan drámából, amiről legtöbben úgy gondolják, már mindent tudnak. Nádasdy Ádám fordítása szerencsésen együtt lélegzik mozgással, látvánnyal és gépzenével, hajlékonyan és rugalmasan alkalmazkodik ehhez a nagyon modern környezethez, és jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a nézők otthon érezzék magukat ebben a furcsa világban.
A japán színház bűvöletében
A japán színház bűvöletében
Cseh Dávid dramaturg, esztéta, fordító és a japán színházi világ megszállottja, nagykövete. Nemrégiben védte meg a Dzso-ha-kjú: Ritmus, hatás és jelentés a hagyományos japán nó-játékban című doktori disszertációját, és mellette több együttműködésben és művészeti projektben is részt vett: idén mutatták be első drámáját a Vígszínházban Szélvész után is szép vagy címen, és moderátorként segítette a Japán Alapítvány munkáját a Cinema Kabuki vetítéssorozatán. Japánban szerzett színházi élményeiről és művészeti felfogásáról kérdeztük. 
Felfeslett mítoszok
Felfeslett mítoszok
Mihez kezdhetünk a 21. században Don Juan ikonikus alakjával? Fekete Ádám és Nagy Péter István feldolgozásában Don Juan nem a züllött erotika, hanem a nyughatatlan egykedvűség figurájává válik. A dinamikus előadás sodró lendülettel, rengeteg humorral és eredeti formanyelvvel mutatja be a sérülékeny embert a mítosz mögött.
Veszteségmitológia új köntösben
Veszteségmitológia új köntösben
Öt otthoni és három itthoni színész ül a közönséggel szemben, egy sorban az Átrium színpadán. Mintha egy fórumon lennének: beszélgetnek, vitatkoznak, hevesen érvelnek, és akár személyeskedő megjegyzésekkel is illetik egymást – és tulajdonképpen minket is. Miért? Mert a központi téma a magyar társadalom meghatározó, mai napig vitát generáló kérdése, ügye, eseménye. Trianonról van szó.  
A tehetetlenség érzése nehezen enged tapsolni
A tehetetlenség érzése nehezen enged tapsolni
Szorongató látleletet kapunk a drogok, gyógyszerek, légből kapott álmok, traumák és a magány együttes hatásának mibenlétére a Budaörsi Latinovits Színház Rekviem egy álomért című előadásán keresztül, melyet Berzsenyi Bellaagh Ádám rendezett.
A tekintet, amely elől nem menekülhetünk
A tekintet, amely elől nem menekülhetünk
Intimitásban osztozni esendőséggel jár, ugyanakkor felszabadít a mindennapi nehézségek béklyója alól. Kialakíthatók-e valódi, bensőséges emberi viszonyok egy olyan világban, amelyben mindnyájunkra hatással van a közösség figyelme? Lehet-e ugyanakkor a tekintet a meghitt kapcsolódás záloga? Ezeket a kérdéseket feszegeti a Batsheva Dance Company HORA című előadása.
29   30   31   32   33   34   35   36   37 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés