bezár
 

irodalom

Szállj a gépmadárral
Szállj a gépmadárral
„A költészet 360 fokos létező” – vallotta Szkárosi Endre, aki művészetében szavak, hangok, képek és terek összeolvasztásával emelte ki a szöveget annak kétdimenziós voltából. Március 22-én, halálának első évfordulóján az Olasz Kultúrintézetben rendeztek emlékestet a költő, italianista és irodalomtörténész tiszteletére. Munkásságáról Deczki Sarolta beszélt, majd Ladik Katalin performansszal idézte fel közös alkotóéveiket. Verseibe felolvasások, valamint videó- és hangfelvételek nyújtottak betekintést, a kortárs olasz líra fordítójaként végzett tevékenységéről pedig tanítványai számoltak be. Az eseményen közreműködtek a költő lányai, Szkárosi Niké és Agapé is, akik az Egy másik ember című kötetből olvastak fel. A rendezvényt Koltay Szonja filmje zárta.
Budapest késelése
Budapest késelése
A Késelés Villával beszélgetéssorozat legutóbbi alkalmán Fehér Renátó költő, Sudár Orsolya és Takács Ákos, a Város másik oldalán podcast szerkesztői beszélgettek Budapest kultúrtörténeti emlékezet- és várospolitikai jelentőségéről, irodalombéli szerepéről, illetve ennek változásáról március 20-án a Nyitott Műhelyben. A beszélgetést Vida Kamilla moderálta.
Vibráló ötletek, kibillenő bástyák
Vibráló ötletek, kibillenő bástyák
Gyurász Marianna első kötete, a Már nem a mi völgyünk nem tartozik a szigorú értelemben vett konceptkötetek sorába: számos témát érint a gyerekkortól a magánéleti nehézségeken és traumákon át a gyászig, melyeket a poétikai és szerkezeti megoldások kapcsolnak össze, s e tekintetben üde színfolt az elsőkötetek sorában – Gyurász Marianna verseskötetéről Szabados Attila írt kritikát.
Akit nem lehet kiismerni
Akit nem lehet kiismerni
A könyv borítóján Nádas Péter ikonikus vadkörtefájának fotója szerepel. A régiek szerint minden embernek van saját fája, amelyet születésekor ültettek és vele cseperedett, változott az évek során. Nádas Péter készen kapta gombosszegi háza udvarán ezt a vadkörtefát, amely azóta rendszeresen visszatérő képi motívuma műveinek. Az Évkönyv első, 1989-es kiadásában még a fekete-fehér fotókon kísérhetjük végig a fa történetének egy évét, majd a Saját halálban a szöveggel szoros egységet alkotó 160 polaroid kép a súlyos betegség lezajlásának fázisait szimbolizálja. - Károlyi Csaba Egy teljes év című interjúkötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.  
Mederbe terelni önmagunkat
Mederbe terelni önmagunkat
2023. március 13-én tartották az Öbölnyi Megafon - Fiatal magyar költők antológiája című kötet bemutatóját a Kis Présházban. A kötetben a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében létrejövő mentorprogram mentoráltjainak szövegei kaptak helyet, a róluk szóló, mentoruk által írt bemutató-esszékkel egyetemben.
A saját szobához pénz és megbecsültség kell
A saját szobához pénz és megbecsültség kell
Manapság egyre többet beszélünk a nők társadalmi helyzetéről. Sokasodnak azok a hangok, amelyek az általuk elvégzett láthatatlan munkára vagy a politikai és művészeti szférát érintő alulreprezentáltságukra hívják fel a figyelmet. Idén, március 8-án a Goethe-Institut Budapest Van-e már saját szobájuk a nőknek címmel szervezett kétnyelvű estet, melynek során német és magyar írónők és fordítók vitatták meg nézeteiket a női egyenjogúságról, az írónők művészvilágbeli helyzetéről és a kettős identitásról, hogy a nőnap egy szál virágnál több tartalommal teljen meg. A beszélgetés résztvevői: Hidas Judit, Yael Inokai, Klein Judit, Sophia Matteikat, Toldi Eszter és Tóth Kinga.
Szétszóródás a természet idegenségében
Szétszóródás a természet idegenségében
Március 9-én mutatták be az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport és a Prae Kiadó új könyveit az ELTE BTK Kari Tanácstermében. A Balajthy Ágnes és Mezei Gábor által szerkesztett, „fényem nő: magam termelem” – Biopoétika a 20-21. századi magyar lírában című kötetet Halász Hajnalka és Szirák Péter szerzők közreműködésével Krupp József ismertette, a Halász Hajnalka és Lőrincz Csongor szerkesztette A lírai hang túloldalai – József Attila-olvasatok tartalmába pedig Molnár Gábor Tamás nyújtott betekintést, aki Bónus Tibort és Halász Hajnalkát kérdezte a kiadványban megjelent tanulmányaikról. A beszélgetések során szó esett többek között irodalom és biológia kapcsolatáról és arról is, hogy milyen szerepet töltenek be az anagrammák József Attila költészetében.
A szöveg előtti világ szövegei
A szöveg előtti világ szövegei
2023. március 9-én tartották Hegyi Balázs Bárhol, magaddal című könyvének bemutatóját a B32 Galériában. A szerzővel, Balogh Piroska szerkesztővel és Simó Berta grafikussal Molnár-Bánffy Kata, a Képmás Kiadó vezetője beszélgetett.
A szép vers esztétikai produktum, a regény politikai cselekedet
A szép vers esztétikai produktum, a regény politikai cselekedet
Az Irodalmi Magazin rendszeresen szervez nagyszabású konferenciákat a magyar irodalom fontos képviselőiről, korszakairól, irodalomtörténészek, esztéták, művészettörténészek és egyéb kimagasló kutatók, szakemberek meghívásával. Ezúttal Kassák Lajos munkássága volt az Irodalmi Magazin konferenciájának témája. Február 24-én került sor a Kassák-konferenciára a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében.
Az vagyok, akit apám meg anyám csinált belőlem
Az vagyok, akit apám meg anyám csinált belőlem
Március 9-én került ismét megrendezésre a Kötetlenül-beszélgetéssorozat a megszokott helyszínen, a Kis Présházban. Az est meghívott vendége ezúttal Bíró Zsombor Aurél volt – írói pályájáról, filmes és színházi szövegeiről, valamint fontosabb alkotói mintáiról Horváth Florencia kérdezte.  
32   33   34   35   36   37   38   39   40 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés