bezár
 

irodalom

Szétszakadó identitások és konstans gyilkolásvágy
Szétszakadó identitások és konstans gyilkolásvágy
Február 20-án 20 órakor Deczki Sarolta beszélgetett a Ki ölte meg a Török Zolit? című, 2022-ben megjelent könyv kapcsán Aaron Blummal, a kötet szerzőjével. A beszélgetés során többek között a könyv műfaji és narrációs sajátosságairól esett szó.
A vakmerőség a kedvenc témáim egyike
A vakmerőség a kedvenc témáim egyike
Műveinek fő témája a fiatalok gondolkodása, kapcsolati rendszereiknek bonyolultsága és a világhoz való viszonyulásuk. A harmincegyéves szerző a sajátjánál eggyel frissebb generáció problémáival foglalkozik legtöbbet, nem riadva vissza a formai újításoktól sem. Legutóbb megjelent csetregénye, a Hype kapcsán Bódi Péterrel Horváth Florencia beszélgetett.
Mumtaz kapuja
Mumtaz kapuja
Mumtaz éppen azt mesélte, hogyan ásta el a darabokra kaszabolt Arkagyijt, valahol messze a nagy mocsarakban, melyeket két évvel ezelőtt maga mögött hagyott és visszajött ide, a mi dombokra épült városunkba, ahonnan az apja sok évtizede menekülni kényszerült egy gyilkosság miatt, és lám, most őt is egy hulla üldözi. És hát hova jött volna, ha nem ide, ez a hely az eredője mindennek, bizonygatta Mumtaz, és én újra erősen megkívántam őt. - Helyzetjel rovatunkban Márton Evelin írását olvashatják.
Megszólalni önmagunkról
Megszólalni önmagunkról
Február 15-én került sor a Jelenkor Kiadó és a Vates gondozásában megjelent Fejhajtóerő című kortárs versantológia bemutatójára a Mixát Udvarban. A teltházas kötetbemutatón Elő Csenge Enikő és Bárány Bence szerkesztők, Szenderák Bence felelős szerkesztő, valamint a kötet néhány szerzője, Kemény Zsófi, Kemény István, Fehér Renátó, Erdős Virág, Závada Péter, Kósa Eszter, Pion István, Simon Márton és Kustos Júlia vett részt. Az est házigazdája Pion István volt.
Nem mindegy, hogy ki toporzékol
Nem mindegy, hogy ki toporzékol
Február 14-én 19 órakor vette kezdetét a havonta jelentkező Késelés Villával beszélgetéssorozat legutóbbi része, amelynek meghívott vendégei Mohácsi Balázs, Fenyvesi Orsolya, Modor Bálint és Nemes Z. Márió volt. A negatív kritika lehetőségeit, szerepét vizsgálták.
Elkezdeni egy életművet
Elkezdeni egy életművet
A 2022-es évben olyan neves szerzők álltak elő új verseskötettel, mint Gergely Ágnes, Fehér Renátó vagy Fekete Vince. Az azonban minden évben nagy kíváncsiságot vált ki a folyóiratok olvasóközönségéből, hogy azok aktívan publikáló szerzői közül vajon kik jelentkeznek első könyvükkel. A debütálás mindig hangsúlyos az életmű tekintetében, az idő múlásával sokan már nem tudnak azonosulni első kötetükkel, míg másokat  évekkel később is pozitív példaként emleget a kritika. Éppen ezért érdemes odafigyelni a pályakezdő költők bemutatkozására – az alábbi négyre biztosan.
A  pixelember transzkulturalizmusa
A pixelember transzkulturalizmusa
Február 15-én szerdán Kettős Bázis néven kettős könyvbemutató volt a Kis Présházban. A Bázis irodalmi és művészeti egyesület első önálló köteteit, a Transzkulturalizmus és bilingvizmus című tanulmánykötetet és a Természetes vadság versantológiát Németh Zoltán költő és irodalomtudós, valamint Magdalena Roguska-Németh irodalomtörténész, a kötetek szerkesztői mutatták be. A Nemes Z. Márió által moderált beszélgetésben részt vett Pénzes Tímea, Nagy Márta Júlia, Gyurász Marianna és Hajtman Kornél.
Töréspontok és formazsonglőrködés
Töréspontok és formazsonglőrködés
2022-ben az Apokrif Irodalmi Folyóirat és a Fiatal Írók Szövetsége által szervezett pályázat győzteseinek, Körtesi Mártonnak és K. Varga Bencének a pályázat díjaként megjelent első kötetük. Körtesi Öngyújtótöltés és K. Varga Repedések könyve című kötetét február 11-én mutatták be a Nyitott Műhelyben. Az estet Kerber Balázs moderálta, illetve Murzsa Tímea szerkesztő is részt vett a beszélgetésen.
Kívülállás és kultúraszervezés
Kívülállás és kultúraszervezés
Vincze Bence volt a Kötetlenül vendége február 9-én, akit az eseménysorozat házigazdája, Horváth Florencia kérdezett.
Hajózás az ismeretlenbe
Hajózás az ismeretlenbe
Február 6-án mutatták be az Új Alföld Könyvek sorozat két legújabb tanulmánykötetét a Három Hollóban. Balajthy Ágnes Élő helyek – tér- és biopoétikai összefüggések a kortárs irodalomban című munkája az utazást helyezi fókuszba, és idegenvezetőként kalauzolja végig olvasóját a Térey János vagy éppen Szabó Magda által teremtett vidékeken, Lapis József Elég című könyve pedig nemcsak kritika- és esszégyűjtemény, hanem a kritikusi szakma íratlan szabályaival is foglalkozik. A szerzőket Pataki Viktor kérdezte, aki néhány idézet segítségével a közönséget is bevonta a beszélgetésbe.
32   33   34   35   36   37   38   39   40 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés