bezár
 

zene

2014. 06. 20.
Négy csapatot díjaztak a rendszerváltoztatásról szóló dalversenyen
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Három pályakezdő zenekar és egy slamcsoport nyerte a 89after című dalversenyt. A pályázatot a rendszerváltoztatás 25. évfordulója alkalmából írták ki, az eredményhirdetés pénteken volt Budapesten.

prae.hu

A Közös siker című programsorozat részeként, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány által kiírt pályázat azt akarta kideríteni, miként élik meg a fiatalok a szocializmus utáni világot. A versenyre éppen 89 dalt neveztek, a mezőnyt előbb 16-osra szűkítették le, majd a zsűriben Harcsa Veronika énekes, Kemény Lili költő, Menyhárt Jenő zenész és Nagy Feró énekes döntött a produkciókról.
    
A győztesek közül hatvan-hatvan órányi stúdióidőt nyert a Get Free együttes, amely Mindennapi 89 című dalával nevezett, valamint a Teslavox zenekar, amely az Ébredünk című számmal indult. Fél-félmillió forint jutalmat kapott a Világszakadtság című számért a Kozmosz elnevezésű formáció, valamint a Horváth Kristóf vezetésével működő roma slamcsoport A Tudás Hatalom című videója.
    
Turóczi Péter, a Get Free vezetője azt mondta, a szöveget erre a pályázatra írták, a zenei alap 2011 óta létezett. Horváth Kristóf arról beszélt, hogy A Tudás Hatalom című szám megszületését a Roma Oktatási Alap is támogatta. Illés Nándor az indie rockot az akusztikus hangzással vegyítő Teslavox részéről felidézte, hogy a zenekarnak több dala is foglalkozik a mai fiatalok életérzésével, problémáival.

Huszlicska Dávid (Kozmosz) a YouTube-on már népszerű Világszakadtság című szám kapcsán megjegyezte, hogy a szöveg Petőfi-átirataira egy korábbi, a március 15-i nemzeti ünnep kapcsán kiírt pályázat a magyarázat.
    
A pályázók között népszerű előadók és ismeretlen fiatal zenészek egyaránt szerepelnek.
    
"Ha a rendszerváltozásnak nincs egyetlen nyertese, akkor az ebben a témában kiírt pályázatnak sem lehetett egy győztese, ezért döntöttünk úgy, hogy négy együttest is díjazunk" - mondta az eredményhirdetésen Menyhárt Jenő, az Európa Kiadó frontembere. Hozzátette: a 89 dalt végighallgatva sokféle árnyalattal találkozott, ezek a jelenlegi fő zenei irányvonalakat is leképezték.
    
Nagy Feró arról beszélt, hogy a pályázó generáció már a mostani világba született bele, "nem tudhatták, mi miért kritizáltuk az előző rendszert. Hiába mondjuk, hogy örüljenek az útlevelüknek, nehéz elmondani, mekkorát változott a világ".

 
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

MÜPA, Budapesti Wagner-napok, Ring 1.: A Rajna kincse. 2026.06.18.
A Magyar Állami Operaház új Così fan tutte-előadásáról
A Bohemian Betyars új albumáról

Más művészeti ágakról

Független, gondolkodó, szakmájához hű művész
színház

Interjú Balogh Rodrigóval, az Independent Theater Hungary művészeti vezetőjével
Az Élet és Irodalom LXX. évfolyamának 25. számáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés