bezár
 

art&design

2009. 02. 07.
Óegyiptomi kiállítás nyílt Békéscsabán
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Élet a halál után címmel az egyiptomi halotti kultusz emlékeiből nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteményének darabjaiból szombaton Békéscsabán, a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeumban.

prae.hu

Nagy István, a kiállítás kurátora a megnyitón elmondta, hogy az egyiptomiak gondoskodni akartak mind a test, mind a lélek túlvilági fennmaradásáról. Az előbbit szolgálta a mumifikálás, míg az utóbbit a holtak birodalmában való megjelenés mítosza. 
    
A köznépnek ugyan nem volt lehetősége a drága szertartásra, ám testüket megőrizhette a száraz sivatag homokja. Az előkelők viszont már Krisztus előtt a XV. századtól fejlett mumifikálás segítségével őrizhették meg földi maradványaikat a túlvilág számára.
    
A holtak birodalmába kerülést hitük szerint megelőzte Ozirisznek, a holtak birodalma istenkirályának bíráskodása, csak az ő engedélyével lehetett belépni a túlvilágra. 
    
A kiállítás tárlóin ezeknek az állomásoknak a gazdag illusztrációit mutatják be a Halottak Könyvéből, számtalan terrakottából, bronzból illetve kőből készült szobrocska mutatja be az óegyiptomiak halotti kultuszát.
    
Több szobor és kép tanúskodik arról is, hogy az egyiptomiaknak a túlvilágban is dolgozniuk kellett. Az előkelők  temetkezési helyein ezért szolgáikat ábrázoló "kisplasztikákat", úgynevezett saubatikat helyeztek el, hogy helyettük dolgozzanak, ha szükséges.
    
Mihály Mária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese köszöntőjében elmondta, hogy a múzeum 2006-ban ünnepelte megnyitásának 100. évfordulóját, s akkor döntötték el, hogy a gyűjteményből olyan tematikus anyagokat állítanak össze, amelyeket be tudnak mutatni a vidéki múzeumokban is. Ennek a törekvésnek az egyik állomása a békéscsabai kiállítás, amely sorban már a hetedik.
    
Domokos László, a fenntartó megyei önkormányzat elnöke pedig azt hangsúlyozta, hogy a közelmúltban felújított Munkács múzeum teljesítette a várakozásokat, hiszen elnyerte 2007-ben az Év múzeuma, majd pedig  a Vendégbarát múzeum címet. Tavaly a tatárjárásról szóló kiállításukat például majdnem 20 ezren látták.
    
A mostani kiállítást május 24-ig tekintetik meg az érdeklődők.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Maud Karlsson Lima de Faria kiállítása Uppsalában
art&design

Pál Csaba: Transzparens körforgás című kiállítása nyomán.
art&design

drMáriás 60: Éljen a diktatúra! kiállításról
art&design

Ajánló a Finom illesztésekhez

Más művészeti ágakról

Meggyeskert, Nemzeti Színház, MITEM
Retrospektív: Mathieu Kassovitz: A gyűlölet (La Haine)
Beszámoló a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválról
MÜPA, Budapesti Wagner-napok, Ring 1.: A Rajna kincse. 2026.06.18.


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés