bezár
 

zene

2024. 02. 27.
Budapesten és Pozsonyban is fellép a V4 Vonósnégyes
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Budapesten és Pozsonyban is fellép a V4 Vonósnégyes Szlovák és magyar zeneszerzők művei szólalnak meg március 7-én Budapesten, március 8-án pedig Pozsonyban a V4 Vonósnégyes előadásában.

A koncerteken Ąudovít Rajter II. vonósnégyese, Dohnányi Ernő II. vonósnégyese, Bartók Béla III. vonósnégyese, Ladislav Burlas Kadencia szóló hegedűre és Ilya Zeljenka Musica slovaca című műve hangzik el - közölte az együttes kedden az MTI-vel.

A V4 Vonósnégyes tagjai március 7-én a budapesti Benczúr Ház Rendezvényközpontban, március 8-án a pozsonyi Prímási palotában lépnek fel, ahol egykor Dohnányi Ernő is játszott. Pozsonyban első alkalommal ad koncertet a kvartett.

A közlemény szerint a műsor kialakításában is megmutatkozik Budapest és Pozsony kulturális összefonódása. A koncerteken felcsendülő művek szerzői közül Bartók Béla és Dohnányi Ernő is szoros kapcsolatban állt Budapesttel és Pozsonnyal. Ludovít Rajter (Rajter Lajos), akinek II. vonósnégyese most először kerül be magyarországi műsorfüzetbe, nemcsak Dohnányi tanítványa volt, de mély barátság fűzte őket össze, és mestere nyomdokaiba lépve később a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára lett. A koncerteken elhangzó műve Budapesten szerzett tapasztalataival gazdagítja a műsor tartalmát, kiemelve a két ország zenei hagyományainak izgalmas kölcsönhatását.

A 2021-ben alakult V4 Vonósnégyes küldetése a kulturális együttműködés elősegítése a zene segítségével. A kvartettben Magyarországot Miranda Liu, Lengyelországot Bartosz Koziak, Szlovákiát Daniel Rumler, a Cseh Köztársaságot Tomás Krejbich képviseli.

Az együttes elkötelezett az oktatás mellett is. Ezért a március 8-ai héten Pozsonyban a V4 Vonósnégyes tagjai mesterkurzusokat is tartanak a szlovák ifjúsági zenekar tagjainak, hozzájárulva a zenei tehetségek fejlődéséhez.

A budapesti koncertet a Szlovák Intézet, a pozsonyi előadást a Visegrádi Alap támogatja.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

Kritika Kállay Eszter Vérehulló fecskefű című kötetéről
Roy Jacobsen: A láthatatlanok című regényéről
irodalom

A Jelenkor Kiadó új költészeti kiadványainak bemutatója


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés