bezár
 

art&design

2014. 10. 14.
II. Miklósnak emeltek szobrot Belgrádban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Szobrot emeltek II. Miklós orosz cárnak hétfőn Belgrádban az első világháború és a történelmi szerb-orosz barátság emlékére. A 7,5 méteres és 40 tonnás alkotást Oroszországtól kapta ajándékba a szerb főváros.

A szerb sajtó kedden részleteket közölt a szoborról. Eszerint a műalkotás teljes egészében Oroszországban készült, Andrej Kovalcsuk és Gennagyij Pravotorov szobrász pedig korhű stílusban ábrázolta az utolsó orosz cárt. A bronzszobor és a gránittalapzat kidolgozása mintegy fél évet vett igénybe.
    

prae.hu

A 4 méteres talapzaton az első világháborút napjainkkal összekötő részletek és szimbólumok szerepelnek. Emellett II. Miklós 1914 júliusában Szerbiának küldött üzenete is olvasható a szobron: "Minden erőmmel Szerbia méltóságának megőrzésén fogok dolgozni, Oroszország pedig soha nem marad közönyös Szerbia jövőjével szemben".
    

A belgrádi városvezetés közleménye szerint az orosz cár őszinte barátsággal gondolt a szerb népre, és az első világháborúban sokat tett Szerbiáért. A szobor ennek a történelmi barátságnak állít emléket.
    

A belgrádi városi képviselőtestület épületével szemben felállított szobrot november 11-én, az első világháború végének emléknapján adják át, addigra azt a parkot is felújítják, amelyben a monumentális emlékmű helyet kapott.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Maud Karlsson Lima de Faria kiállítása Uppsalában
art&design

A MOME ADM „Válts nézőpontot!” kiállításáról
art&design

Beszámoló a Tökéletes jelenről
art&design

Pál Csaba: Transzparens körforgás című kiállítása nyomán.

Más művészeti ágakról

MÜPA, Budapesti Wagner-napok, Ring 3: Siegfried. 2026.06.20.
Hedda Gabler a Tatabányai Jászai Mari Színházban
Metallica, Budapest, Puskás Ferenc Stadion, 2026. június 11. és 13.
A Prae Kiadó Krimi Ma díjátadója


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés