bezár
 

irodalom

Te si tuke pharo, phrala*
Te si tuke pharo, phrala*
Amiről nem lehet beszélni, arról/hallgassuk a rádió fehérzaját. A tettek sértenek,/osztja az észt a riporter, és a szavak is tettek./Többszáz év megalázást helyrehozunk néhány/nem kimondott szóval. - Vaktérkép rovatunkban Lesi Zoltán versét olvashatják.
Nem életünk, hanem cselekményünk van
Nem életünk, hanem cselekményünk van
Április 26-án 19 órakor mutatták be Gužák Klaudia és Gyurász Marianna műveit, a Francia film valamint a Már nem a mi völgyünk című versesköteteket a Kis Présházban. A szerzőkkel a Kalligram Kiadó igazgatója, Mészáros Sándor beszélgetett többek között a szövegeik keletkezéséről, költői indulásukról, irodalmi példaképeikről.
Utazás Anylandbe
Utazás Anylandbe
A költő arra gondolt, épp hazamegy Anylandbe,/csak nem számította ki jól a sodrást. A keze megmozdul,/már látni jól, épp írna valamit, persze nincs a kezében/semmi és nem hajlíthatja be a karját,/mert akkor elsüllyedne. Írna valamit a felhőkre/a szépnevű költő. - Vaktérkép rovatunkban Lesi Zoltán versét olvashatják.
Transzgenerációs csomópontok
Transzgenerációs csomópontok
Április 18-án a Jelenkor Kiadó hármas kötetbemutatót tartott az Ellátóházban. André Ferenccel (Kepler horoszkópírás közben letér a pályájáról), Falcsik Marival (Azt hittem) és Kemény Zsófival (Most vagyok soha) Csepelyi Adrienn beszélgetett.
Animális humanitás, végtelen végnapok
Animális humanitás, végtelen végnapok
Bodor Ádám életművéről rendezett konferenciát az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport A körzet poétikái címmel április 13-án és 14-én a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében. A kétnapos esemény során elhangzott előadások többek között olyan kérdésekkel néztek szembe, mint hogy miként illeszthető be Bodor Ádám a kanonizált prózatörténeti folyamatokba, vagy hogy hogyan viszonyul egymáshoz humanitás és animalitás, természet és technika, végesség és végtelenség a szerző szövegeiben. A különféle irodalomelméleti irányzatokat, illetve nyelvszemléleti megközelítéseket felvonultató program nemcsak a kutatóknak biztosított kiváló alkalmat a korpusz megvitatására, hanem a közönség soraiban ülő olvasóknak is új, izgalmas perspektívákat kínált a Bodor-próza értelmezéséhez.
Rendhagyó óra
Rendhagyó óra
Április 17-én bemutatták a Hévíz legújabb, Szamárpad című lapszámát a Nyitott műhelyben. Az est házigazdája a Hévíz főszerkesztője, Fehér Renátó volt, aki három meghívott vendéggel, Hegedűs Verával, Kupihár Rebekával és K. Horváth Zsolttal beszélgetett.
Nyavalygás a jóban
Nyavalygás a jóban
A magyar reflexek megmaradnak, a nyavalygást, az egzisztenciális szorongást, amelyeket még gyerekként megtanultam, nem tudom elfelejteni. Hogy jaj, nem történik semmi, nem keresnek otthonról, nem keresnek itthonról. Mi lesz, ha romlik a helyesírásod. Attól félsz, hogy mi lesz, ha majd nem jutnak eszedbe a szavak. Majd két nyelven leszel bizonytalan. – Vaktérkép rovatunkban Lesi Zoltán írt Bécsből.
Felolvasni a felolvashatatlant
Felolvasni a felolvashatatlant
Április 11-én, a magyar költészet napján mutatták be Kellerwessel Klaus Hátam mögött a hulló porcelán és Pál Sándor Attila Daloskönyv című kötetét a Magvető Caféban. A Magvető Időmérték sorozatához tartozó két verseskötetet Dávid Anna, a Magvető igazgatója konferálta fel, a szerzőkkel pedig Turi Tímea, a könyvek szerkesztője beszélgetett.
Vesződségek odakint és idebent
Vesződségek odakint és idebent
Gál Ferenc Ház körüli munkák című kötetét a Költészet napján mutatták be a Kis Présházban. A szerzővel Áfra János beszélgetett.  
A hatvannegyedik és a hetvenedik – meg a vers-puzzle
A hatvannegyedik és a hetvenedik – meg a vers-puzzle
Az előző részben javaslatot tettünk a Balassi kötete harmincegyedik versének és a Célia-ciklus első darabjának pótlására. Ennél sokkal nehezebb vállalkozásnak tűnik kiegészíteni a kódex legnagyobb hiátusát (a hatvannegyediktől a hetvenedikig tátongó űrt), hiába van épp annyi versünk, amennyi innen hiányzik. Azonban – szerencsére – itt is van két, markáns, „jól megfaragott pillérkötegünk”, vállkövekkel: az egyik az ötvenkilencediktől hatvanharmadikig tartó drámai ív, a másik a kódexben a hetvenegyedik után olvasható, majdnem hiánytalan szakasz.
30   31   32   33   34   35   36   37   38 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés