bezár
 

irodalom

Bepillantás a műhelytitkokba
Bepillantás a műhelytitkokba
Március 23-án és 24-én a Kis Présház adott otthont három város fiatal szerzőinek, ugyanis a Vándorló Állományok elnevezésű csoport ezúttal kétnapos líraműhelyt tartott. A szegedi Törzsasztal Műhely, az egri Szövegtrafik és a budapesti prae.hu művészeti portál körül szerveződő pályakezdő költők negyedik alkalommal ültek össze közösen gondolkodni lehetőségekről, irodalmi életről, versről.
Az író lombjai mögött
Az író lombjai mögött
2022 nyarán Saját erdő címmel portréfilm született az akkor 80 éves, irodalmi Nobel-díjra jelölt Nádas Péter íróról Kárpáti György Mór rendezésében. A filmet 2023 március 30-án mutatják be a Cirko-Gejzír Moziban. A film sajtóvetítésén jártunk.
OGM Fotónapló - 2023 március
OGM Fotónapló - 2023 március
Akkor még nem voltam túl türelmes ember, de a Balatont mindig tudtam tisztelni. Egy hiba csúszott csak be, ugyanitt, pár évvel ezelőtt: apám sakkozni akart a házigazda Györgydeák Gyurival. Nyugiban. Ezért azt mondta, hogy ha összepecázok húsz békát, este megcsinálja a combokat. Sárga szirmot szúrtam a sneciző horogra és belengettem a békák elé. Fél óra múlva megvolt a húsz, vittem be a vödröt. – Oláh Gergely Máté tárcáját olvashatják.
Szállj a gépmadárral
Szállj a gépmadárral
„A költészet 360 fokos létező” – vallotta Szkárosi Endre, aki művészetében szavak, hangok, képek és terek összeolvasztásával emelte ki a szöveget annak kétdimenziós voltából. Március 22-én, halálának első évfordulóján az Olasz Kultúrintézetben rendeztek emlékestet a költő, italianista és irodalomtörténész tiszteletére. Munkásságáról Deczki Sarolta beszélt, majd Ladik Katalin performansszal idézte fel közös alkotóéveiket. Verseibe felolvasások, valamint videó- és hangfelvételek nyújtottak betekintést, a kortárs olasz líra fordítójaként végzett tevékenységéről pedig tanítványai számoltak be. Az eseményen közreműködtek a költő lányai, Szkárosi Niké és Agapé is, akik az Egy másik ember című kötetből olvastak fel. A rendezvényt Koltay Szonja filmje zárta.
Budapest késelése
Budapest késelése
A Késelés Villával beszélgetéssorozat legutóbbi alkalmán Fehér Renátó költő, Sudár Orsolya és Takács Ákos, a Város másik oldalán podcast szerkesztői beszélgettek Budapest kultúrtörténeti emlékezet- és várospolitikai jelentőségéről, irodalombéli szerepéről, illetve ennek változásáról március 20-án a Nyitott Műhelyben. A beszélgetést Vida Kamilla moderálta.
Vibráló ötletek, kibillenő bástyák
Vibráló ötletek, kibillenő bástyák
Gyurász Marianna első kötete, a Már nem a mi völgyünk nem tartozik a szigorú értelemben vett konceptkötetek sorába: számos témát érint a gyerekkortól a magánéleti nehézségeken és traumákon át a gyászig, melyeket a poétikai és szerkezeti megoldások kapcsolnak össze, s e tekintetben üde színfolt az elsőkötetek sorában – Gyurász Marianna verseskötetéről Szabados Attila írt kritikát.
Akit nem lehet kiismerni
Akit nem lehet kiismerni
A könyv borítóján Nádas Péter ikonikus vadkörtefájának fotója szerepel. A régiek szerint minden embernek van saját fája, amelyet születésekor ültettek és vele cseperedett, változott az évek során. Nádas Péter készen kapta gombosszegi háza udvarán ezt a vadkörtefát, amely azóta rendszeresen visszatérő képi motívuma műveinek. Az Évkönyv első, 1989-es kiadásában még a fekete-fehér fotókon kísérhetjük végig a fa történetének egy évét, majd a Saját halálban a szöveggel szoros egységet alkotó 160 polaroid kép a súlyos betegség lezajlásának fázisait szimbolizálja. - Károlyi Csaba Egy teljes év című interjúkötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.  
Mederbe terelni önmagunkat
Mederbe terelni önmagunkat
2023. március 13-én tartották az Öbölnyi Megafon - Fiatal magyar költők antológiája című kötet bemutatóját a Kis Présházban. A kötetben a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében létrejövő mentorprogram mentoráltjainak szövegei kaptak helyet, a róluk szóló, mentoruk által írt bemutató-esszékkel egyetemben.
A saját szobához pénz és megbecsültség kell
A saját szobához pénz és megbecsültség kell
Manapság egyre többet beszélünk a nők társadalmi helyzetéről. Sokasodnak azok a hangok, amelyek az általuk elvégzett láthatatlan munkára vagy a politikai és művészeti szférát érintő alulreprezentáltságukra hívják fel a figyelmet. Idén, március 8-án a Goethe-Institut Budapest Van-e már saját szobájuk a nőknek címmel szervezett kétnyelvű estet, melynek során német és magyar írónők és fordítók vitatták meg nézeteiket a női egyenjogúságról, az írónők művészvilágbeli helyzetéről és a kettős identitásról, hogy a nőnap egy szál virágnál több tartalommal teljen meg. A beszélgetés résztvevői: Hidas Judit, Yael Inokai, Klein Judit, Sophia Matteikat, Toldi Eszter és Tóth Kinga.
Szétszóródás a természet idegenségében
Szétszóródás a természet idegenségében
Március 9-én mutatták be az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport és a Prae Kiadó új könyveit az ELTE BTK Kari Tanácstermében. A Balajthy Ágnes és Mezei Gábor által szerkesztett, „fényem nő: magam termelem” – Biopoétika a 20-21. századi magyar lírában című kötetet Halász Hajnalka és Szirák Péter szerzők közreműködésével Krupp József ismertette, a Halász Hajnalka és Lőrincz Csongor szerkesztette A lírai hang túloldalai – József Attila-olvasatok tartalmába pedig Molnár Gábor Tamás nyújtott betekintést, aki Bónus Tibort és Halász Hajnalkát kérdezte a kiadványban megjelent tanulmányaikról. A beszélgetések során szó esett többek között irodalom és biológia kapcsolatáról és arról is, hogy milyen szerepet töltenek be az anagrammák József Attila költészetében.
32   33   34   35   36   37   38   39   40 
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés