bezár
 

film

2025. 05. 29.
A Fortepanon innen és túl – Mit jelent ma közösségi privátfotóalbumot építeni?
Hogyan kapcsolódhat össze egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum és egy közgyűjtemény?
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Mit jelent ma közösségi privátfotóalbumot építeni? – vetül fel a kérdés, amire Török András és Tamási Miklós a Fortepan munkatársai és Forgách Anna, fotós keresik a választ Martincsák Kata, a Néprajzi Múzeum muzeológusa által moderált beszélgetésen, 2025. június 3-án 11 órától. Az esemény apropója az intézmény MaDok-programja által indított Jelenarchívum, amely az 1990-es évektől induló közösségi privátfotó gyűjtő weboldal.

A Jelenarchívum közösségi fotóarchívumként definiálja magát, melynek célja az 1990-es évektől napjainkig tartó közösségi fotó- és történetgyűjtemény létrehozása. Mit jelent ez? Miért egy Múzeumban? Hogyan viszonyul a Jelenarchívum a Fortepanhoz és a többi privátfotó gyűjtő archívumhoz? Mi a Jelenarchívum célja?

prae.hu

A június 3-i kerekasztal beszélgetésen a résztvevők nemcsak ezeket a kérdéseket vitathatják meg, hanem a Jelenarchívum projektet, valamint a hozzá kapcsolódó kampányokat is részletesen megismerhetik.

A készülő archívumra a múzeum, mint társadalmi projektre és kutatásra, a széles körben ismert és népszerű Fortepan gyűjteményének kibővített folytatására gondol. A koncepció kidolgozásakor előtérbe kerültek a több mint 20 éve működő MaDok-program kortárs kutatási módszerei, így a projekt az egész magyar nyelvterületre kiterjedő közösségi gyűjtőkampányt jelent. Az archívum jelentősége, hogy a jelenkori fényképek és történetek feltérképezésének is teret enged, a hangsúlyt pedig a személyes történetmesélésre helyezi.

A beszélgetés során Forgách Anna 1995-ben született fotós és médiaművész műveibe is betekintést nyerhet a közönség, amelyek közül pár a Jelenarchívumnak is a része. Forgách Anna Budapesten nőtt fel, jelenleg Berlinben él és dolgozik. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett designkultúra (BA/BSc, 2019) és intermédia (MA/MSc, 2022) szakon. Az elmúlt években fotósként, fotóstúdió asszisztensként és rajztanárként dolgozott egy berlini általános iskolában. 2022 óta számos egyéni vagy csoportos kiállításon vett részt, többek között a pécsi Vasarely Múzeumban, az aix-en-provence-i Vasarely Alapítványban, a budapesti SYAA galériában, a budapesti Kiscelli Múzeumban és a berlini ZÖNOTÉKA projektteremben. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával 2024 szeptemberében fejezte be az „Enyém, tiéd, miénk” című fotósorozatot. Továbbá részt vett a berlini EMOP (2025) és a Budapesti Fotófesztiválon (2025).

A kerekasztalbeszélgetésre a Néprajzi Múzeum azokat várja Etknow könyvesboltjába (Damjanich utca felőli oldal), akik szívesen vennének részt egy jelenkori privátfotó gyűjtemény létrehozásában vagy pedig érdeklődnek a téma által felvetett dilemmák iránt.

Képek: Néprajzi Múzeum

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Gia Coppola: Az utolsó táncosnő
A Hétköznapi kreativitás pályázat nyertes filmjei

Más művészeti ágakról

Händel Jephtha című oratóriuma az Il Pomo d'Oro előadásában
gyerek

Szombaton rendkívüli gyereknapot hirdet
Kritika Kukorelly Endre Ház, háború, halott című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés